Gymnázium Hello je škola: - s rozšířenou výukou jazyků a rodilými mluvčími ve výuce každý týden
- s prospěchovým a sociálním stipendiem
- s rodinnou atmosférou
- kde je 10 důvodů, proč to žáky baví
- s volbou mezi Všeobecně zaměřenou nebo Anglickou třídou
- se studiem zdarma pro první 3 žáky s nejlepšími výsledky v přijímacím řízení

AKTUALITY

Výlet do Vídně

Ve čtvrtek ráno se nás čtrnáct setkalo na nádraží a náš dvoudenní výlet do Vídně mohl začít. Po skoro tříhodinové cestě vlakem jsme dorazili na místo. První den jsme navštívili nejstarší zoo na světě, prohlédli jsme si zámek Schönbrunn, podívali jsme se na město pohledem z věže. Večer jsme všichni stihli poslední metro a dorazili jsme do našeho hostelu. Druhý den nás po snídani čekala prohlídka císařské hrobky a odpoledne jsme se všichni těšili na návštěvu Pratru. Na Vídeň jsme se tak mohli podívat z nejrůznějších atrakcí, někteří z nás i hlavou dolů. Prater jsme všichni v pořádku přežili, a tak jsme se večer mohli vydat na cestu vlakem zpátky. Myslím, že jsme si výlet do Vídně, i přes to úmorné vedro, moc užili, odnesli jsme si spoustu zážitků a zase máme na co vzpomínat…

Simona Hejdová, 3. A

IMG-20190616-WA0010.jpg

Vodácký kurz 3.A

V pondělí 3.6 2019 se pár odvážlivců z řad naší 3. A vydalo vstříc velkému dobrodružství – v brzkých ranních hodinách začala naše výprava na vodácký kurz. Setkali jsme se ve tři čtvrtě na čtyři ráno v prosklené hale svinovského nádraží. Někteří z nás nešli pro jistotu ani spát. Cesta byla vskutku úmorná, protože našim cílem daleký byl Vyšší Brod v Čechách. Na místo jsme dorazili krátce po dvanácté hodině a za hodinu jsme se již vezli na nejdelší řece České republiky – na Vltavě. Mnozí z nás byli na vodě poprvé, a tak jsme uvítali první půlhodinku instruktáže řízení lodi. Náš první cíl byl kemp kousek od Rožmberka. Na místo jsme dorazili všichni, ať už mokří nebo suší, bez újmy na zdraví. Čekalo nás milé překvapení – měli jsme zajištěné ubytování, a tak jsme nemuseli stavět stany a spát venku. První večer proběhl ve znamení procházky po městě, pohoršení po zjištění, že ve středních Čechách mají mnohem vyšší ceny než my v Ostravě (Ahoj Tome) a následných společných her v kempu.

Následné ráno jsme vyplouvali v devět hodin, a čekal nás nejdelší úsek naplánované trasy. Našim cílem byl kemp Vltavan před Českým Krumlovem. Na vytyčené místo jsme dorazili docela rychle, nyní už opravdu postavili stany, a vyrazili objevovat krásy Českého Krumlova. Prošli jsme se historickým centrem, navštívili hrad s dech beroucím výhledem na Vltavu objímající Krumlov, a naší pozornosti neunikly ani čtyři jezy, které nás následující den čekaly. Naše řeči o tom, jak to bude v pohodě a jak je hravě sjedeme, byly vskutku naivní. Další den ráno se skupinka čtyřech šťastlivců ochotně přihlásila k jízdě na raftu, protože riziko převrácení se na jezu je s tímto typem lodě téměř nulové. Zbytek z nás usednul do plastových kánoí a vyplul vstříc krumlovským jezům… No, přežili jsme všichni, ale musím konstatovat, že některým z nás nebylo po x-tém pádu do vody (Ahoj Michelle) už tak moc do smíchu jako ty předchozí dny. U krumlovských jezů jsme strávili přes dvě hodiny čistého času a hlavní náplní bylo padání, vylévání vody z lodí, chytání pádel a zasekávání se v plytké vodě.

Když jsme ten den večer dorazili do plánovaného cíle, byli jsme tak nějak rádi, že jsme. Většina z nás zůstala v kempu. Večer jsme konečně rozdělali oheň, a i když Hančiny špekáčky to už za ty tři dny měly za sebou, užili jsme si hezký večer. Ve čtvrtek ráno nás čekal poslední úsek na vodě a sním i poslední jez. Poslední den nám již počasí tak moc nepřálo, a začalo pršet. Hodně pršet. V kempu, který se stal našim útočištěm pro poslední noc, jsme využili chvilky, kdy přestalo pršet, postavili stany a doufali jsme, že noc přežijeme v suchu. Šli jsme si všichni spolu sednout, dali jsme si poslední vydatnou večeři, a doufali, že již nebude pršet… A pak to přišlo. Bouřka, kterou doprovázel silný déšť a krupobití. Ne všechny stany to přežily bez úhony, ale vzali jsme to docela sportovně a snažili se užít si poslední večer. Poslední noc byla pro mnohé z nás krutá. Následující den ráno jsme si vyždímali věci, sbalili stany a vyrazili na boršovské nádraží. Vydali jsme se na cestu domů. Stihli jsme všechny vlaky, a tak jsme se krátce po osmnácté hodině vrátili tam, kde to všechno začalo – na svinovské nádraží.

Myslím si, že se letošní vodácký kurz opravdu povedl a všichni si odnášíme zážitek na celý život z toho, jak jsme tehdy ve třeťáku sjížděli Vltavu. Moc děkujeme pedagogickému doprovodu za organizaci a za to, že to byli ochotní absolvovat s námi. Zase jsme se o kousek sblížili, přišli jsme na to, že umíme táhnout za jeden provaz, udělali jsme si zvířecí kamarády (housenky, šneci a tak…) a hlavně jsme si to moc užili. No, a kam se vydáme příště? To je zatím ve hvězdách…

Magdalena Walková, 3.A

20190603_160723.jpg

Setkání úspěšných žáků a studentů

Setkání úspěšných žáků a studentů porubských základních a středních škol se starostkou městského obvodu Poruba proběhlo dnes ve Středisku volného času. Ocenění paní starostky získaly Kiki Adamová z 8. třídy a Bára Pokorná ze 2.A. Gratulujeme!

Mgr. Sandra Daňhelová

Image-1.jpg

Odborníci z vysoké školy do výuky matematiky

Poslední série přednášek, 3. A, paní doktorka Litschmannová z VŠB, statistika a procenta. Během přednášek studenti dostali zajímavé informace a podněty k zamyšlení nad mnohdy špatně interpretovanými statistickými údaji, grafy a procenty. Příště už se budeme na grafy a statistiky v tisku dívat pozorněji.

PaedDr. Šárka Divišová

IMG_20190517_090218.jpg

Talk and Twerk

Jedině film je médiem spojující všechny umělecké disciplíny a tak jsem s výtvarným oborem prvního a druhého ročníku zavítali do kina. A to ne ledajakého - Eye Drop je kino uprostřed galerie PLATO, v útrobách bývalého Bauhausu. V poloze ležmo jsem shlédli dokument Talk and Twerk odhalující specifika uměleckého vyjádření skrze pohyblivý obraz. Dialog lektorky rétoriky a twerkové tanečnice ve filmu podnítil nečekaná témata následné diskuze.

Mgr.Dagmar Géryková

Rotation of 20190517_110923.jpg

7. Hello kapka

Opět po 6 měsících děkujeme našim dobrovolným dárcům krve, kteří 24. 4. 2019 obětavě darovali krev. Odhodlaných bylo tentokráte 13 studentů, ale jen 11 jich mohlo skutečně krev darovat. Většina jich byla z 3. A. Celkem studenti darovali asi 5170 ml krve. A je to už 7. „Hello kapka“ v historii naší školy. Na tuto akci navázala exkurze na tomto pracovišti, která proběhla 16. 5. 2019. Zúčastnili se ji studenti třetího ročníku.

PaedDr. Šárka Divišová, Mgr. Jarmila Hartmanová

stažený soubor (2).jpg

2.A v Paříži

Zatímco ve škole probíhaly Hello Games, my jsme si odskočili do Paříže…… No dobře, máte pravdu, pokud si teď říkáte, že je to podivné. Nebyli jsme v Paříži. Zůstali jsme doma, v Ostravě a spřádali plány o tom, co nás společně ještě čeká. Možná se také zrodila nová tradice našich příštích třídnických hodin. A také jsme si a také vám ukázali, jak snadno lze zmanipulovat informace. Takže pozor!

PaedDr. Šárka Divišová

Paříž.jpg

2. A v laboratořích na VŠB

V pátek 10. května jsme navštívili fakultu Metalurgie a materiálového inženýrství Vysoké školy báňské, kterou nás provedla Ing. Lenka Kunčická, Ph.D. Seznámila nás nejen s doc. Ing. Kocichem, Ph.D., ale i s prostory laboratoří. Po přivítání a seznámení se s plánem co nás čeká a nemine, jsme postupně procházeli laboratoře.
V první nás čekaly stroje sloužící k obrábění kovového materiálu a výrobky z něj s různými profily. Zajímavostí pro nás byly hlavně tankové náboje z wolframu, které prorazí pancíř o tloušťce do 2 m. Po ukázce práce stroje pro rotační kování a CNC stroje pro výrobu zápustků (formy pro rotační kování) jsme se přemístili přímo k výrobě a zušlechťování používaných materiálů tzv. práškovou metalurgií. Viděli jsme lis pro lisování kovů za studena vhodný pro prvky jako wolfram s vysokou teplotou tavení. Hydraulický lis stlačuje nádobu plnou vody, ve které je menší silikonová nádoba s práškem určitých prvků. Další metoda byla tavicí, která probíhá v pecích za vysokých teplot. Viděli jsme několik druhů pecí pro tavení, např. pec pro zonální tavení určená k odstraňování nežádoucích nečistot z kovových tyčí.
Paní Ing. Kunčická nám trpělivě vysvětlovala, na jakém principu stroje pracují a jak pomocí nich vědečtí pracovníci VŠB zlepšují vlastnosti kovových materiálů pro využití v automobilovém a jiném průmyslu nebo třeba v medicíně.

Návštěva byla příjemné spojení teorie a praxe.

Terezie Jankielová, 2. A

Mgr. Dana Kopecká

IMG_8667 (1).jpg IMG_8614.jpg

Studentské volby do Evropského parlamentu

Minulé úterý jsme se jako jedna z 246 středních škol zúčastnili studentských voleb do Evropského parlamentu. Studenti si tak mohli ověřit, že jít k volbám je poměrně jednoduchý proces. Těžší je rozhodnout se koho volit. Zde je potřeba svobodné diskuse a věnovat čas volebním programům. Děkuji členům komise za jejich práci a voličům za účast, která dosáhla 59 %. Doufám, že účast zletilých studentů u reálných voleb bude přinejmenším stejná jako u těch studentských.

Mgr. Dennis Hennhofer

20190507_090953.jpg 20190507_091118.jpg

Třeťáci tvořili animovaný film

3. A strávila jeden den na katedře Audiovizuální tvorby Slezské univerzity v Opavě a takto to dopadlo! Vytvořili animovaný film, učili se lightpaiting a objevili zase další možnosti vysokoškolského studia.

Mgr. Gabriela Juránková

Poslední zvonění

pz1.jpg pz2.jpg
pz3.jpg pz4.jpg

Je těžké něco postavit? Vyzkoušeli jsme si to sami

V pátek 12. dubna jsme se zúčastnili projektového dne na Stavební fakultě VŠB. Program byl pro nás připravený od 8 do 12 hodin. Na začátku jsme se sešli ve veliké aule, kde proběhla prezentace pana Miroslava Rosmanita. V rámci ní jsme se dozvěděli, jak se staví a plánují různé stavby (například domy, jiné budovy či konstrukce mostů).
Ať už se jednalo o stavby menší, nebo o obrovské giganty, tak náš zájem se postupně zvyšoval. Dále nám také byly poskytnuty informace o tom, co je za potřebí, aby se takoví „Obři“ vůbec mohli postavit. Dozvěděli jsme se, která budova je nejvyšší na světě. Že to je Burdž Chalífa (nejvyšší mrakodrap, postavený ve městě Dubaji). Zde uvedu další z mnoha zajímavostí, které stojí za povšimnutí: že druhý největší most na světě byl postavený ve Francii – most Millau, dosahující výšky až 343 m, délky 2 460 m a šířky 32 m, dále vzdálenost 2 km mezi pilíři mostu Akaši – Kaikjó. A určitě nás zaujala také 165 km dlouhá železnice pro rychlovlak v Číně, která byla postavena, aby nedocházelo k nehodám při přejezdech.
Druhá polovina programu tvořila obcházka stanovišť, jenž pro nás připravili studenti a odborní pracovníci zdejší fakulty. První stanoviště bylo v tělocvičně, kde jsme si otestovali naši architektonickou schopnost při stavbě mostu, a tam jsme teda všichni do jednoho pohořeli. Poté jsme si vyzkoušeli slalom na vozíčku pro postižené, kde jsem se stal držitelem nejhoršího času. Následovalo vyzkoušení brýlí s různými nemocemi, například se šedým zákalem a brýlemi, které simulují stav opilého člověka (3 promile alkoholu). Pokračovali jsme dále na stanoviště se slepeckou holí, na kterém jsme si mohli vyzkoušet život lidí, kteří přišli o zrak. Pak jsme se posunuli na druhé stanoviště, tam jsme si ukázali zkoušku betonu, výztuže a ukázku profometru, kterým se hledají železobetonové výztuže. Na třetím bodu naší okružní cesty proběhla prezentace, tentokrát šlo o číslo ?. Tady nás zaujalo hlavně to, na kolik desetinných míst se tohle číslo zaokrouhluje. Aktuální odhad je okolo 31,5 bilionu desetinných míst. Mohli jsme na počítači vyzkoušet různé matematicko-logické úlohy, například sestavit ve 3D a 2D modelu planety, které obíhají kolem Slunce. Na našem konci, tedy čtvrtém stanovišti, jsme navštívili obor Geotechniky. Dozvěděli jsme se, že Geotechnika je věda o zemině. Lidé se tady zabývají stavbou tunelů. Používají k tomu dva způsoby. Prvním z nich je použití výbušnin a vrtů. Druhý způsob je pomocí tunelovacích strojů. Seznámili jsme se také s pojmem geotechnický monitoring – sledování vibrací (pozorování množství vody, stav půdy a pevnosti, aby se takový most mohl vůbec postavit). Takhle jsme prožili páteční dopoledne. Závěrem bych jen dodal, že tahle zkušenost byla pro všechny hodně zajímavá a užitečná. Uvidíme, třeba se jednou někteří z nás vydají v budoucnu tímhle směrem.

Z univerzity VŠB Štěpán Lapisz


Nemravnosti o lvech

V pondělí 1.4 jsme měli tu čest setkat se s panem docentem Jiřím Bouchalou z Katedry aplikované matematiky VŠB a podívat se tak na tento předmět z trochu jiného úhlu. Absolvovali jsme přednášku pojmenovanou "Nemravnosti o lvech". Téma znělo vskutku kuriózně, ale i přes to bylo vcelku jednoduché. Byla to přesmyčka slov chvalme nerovnosti. V průběhu hodiny jsme se s panem docentem podívali na tři typy průměrů - aritmetický, geometrický a harmonický. Každý z nich nám byl teoreticky i prakticky vysvětlen, dostali jsme možnost zasoutěžit si o ceny a hlavně jsme si to velmi užili. Bylo vidět, že pan docent Bouchala matematikou žije a že ho velmi baví, informace nám předával s neuvěřitelně pozitivní energií. Matematika se nám tak touto přednáškou přiblížila zase o kousek blíž.

Magdalena Walková, Nicolas Hodan, 3.A

Lvi2.jpg

Soutěže ve španělském jazyce

Letos se naši studenti zúčastnili Překladatelské soutěži na OSU, Soutěže o nejlepší prezentaci na Katedře romanistiky a také Olympiády ze španělského jazyka. Děkujeme všem studentům, kteří v soutěžích reprezentovali naši školu!

Snímek obrazovky (57).jpg Snímek obrazovky (58).jpg
56500838_2217737978542431_6147916788513374208_n.jpg

Biokompatibilní slitiny

V rámci projektu odborník z praxe do výuky 21. března přednášela studentům 4. ročníku mladá vědkyně Ing. Lenka Kunčická, Ph.D. z Fakulty metalurgie a materiálového inženýrství o slitinách kovů, které nahrazují poškozené lidské tkáně. Seznámila je s možnostmi, které se v moderní medicíně v současné době využívají. Vysvětlila, které materiály mohou v těle nahrazovat různé druhy tkání (kloubní náhrady, zubní čepy, cévní stenty). Popsala jak probíhá výzkum nových kovových slitin, jaké jsou jejich výhody a nevýhody a požadavky na pevnost, pružnost nebo kompatibilitu z lidskou tkání. Na fotografiích a videu mohli studenti vidět výsledky výzkumu nových slitin titanu, které provádí se svými kolegy v laboratořích na Vysoké škole báňské. S těmito unikátními výsledky se totiž úspěšně prosazují i ve světě. https://www.fs.vsb.cz/info/?reportId=37212&lang=cs

Jsme rádi, že se s Ing. Kunčickou budou moci setkat i studenti dalších ročníků gymnázia.

Mgr. Dana Kopecká

fileServlet.jpg

Sluneční soustava

Dr.Marková z Planetária Johana Palisy v Ostravě a Vesmír tvoří krásný pár plný harmonie, porozumění a vzájemného respektu.
Země je jedinou planetou ve Sluneční soustavě, na které lze pozorovat zatmění Slunce s Beilyho perlami nebo korónou v plné kráse. Fotografie planet, galaxií i mlhovin z Hubbleova teleskopu využila při skvělém vyprávění o planetách Sluneční soustavy, postrašila nás zánikem Slunce a vysvětlila, proč se Uran valí po své dráze jinak než ostatní planety. To vše a ještě mnohem více 13.3.2019.

S díky studenti 4.ročníků, vyučující fyziky i projekt "Odborníci do škol"

Sluneční soustava4_Marková.JPG Sluneční soustava_marková.JPG

A to jsou naši KLOKANI!

Klokani.jpg

Není všechno zlato, co se třpytí

Že není všechno zlato, co se třpytí, jsme zjistili na středeční přednášce o Zlatém řezu. Odbornice z VŠB nám ukázaly, že se s matematikou setkáme všude kolem nás i v poněkud neobvyklých souvislostech. Poměr zlatého řezu i Fibonacciho čísla máme všude okolo sebe a vůbec jsme to netušili. V přírodě se s ním setkáme v uspořádání okvětních lístků, listů rostlin a nebo v růstu větví na stromech. V umění je využití zlatého řezu aplikováno na obrazech či fotografiích. Dokonce i naše tělo je dle zlatého řezu!
Všichni jsme byli v úžasu a už nebudeme svět vidět takovým stereotypem jako předtím.

Vanesa Pačáková

2M5_zlatý řez1.JPG 2M4_zlatý řez2.JPG

Hello Sunday

Snímek obrazovky (56).jpg Neděle 31. 3. od 9,30 do 17 hodin u nás ve škole, sport a hry a pro všechny.

TABLE TENNIS OPEN - TURNAJ V PING PONGU - bude 5 stolů!

BOARD GAMES ARENA - DESKOVÉ A KARETNÍ HRY - objevte více než 20 druhů her

PC MANIA - TÝMOVÉ POČÍTAČOVÉ HRY

LEGO CONSTRUCTIONS - vyzkoušejte stavebnice, které doma nemáte (EV3, WeDo, ...)

YOUR VOTE - HLASUJTE PRO VAŠI AKTIVITU (piškvorky, florbal, volejbal,...)

Přijďte si pohrát na hodinu nebo na celý den. Můžeme zajistit oběd ve školní jídelně.
Registrace a hlasování na tomto odkazu

Bližší informace zde

Dobble

Jak už to tak bývá, různé třídy se účastní různých přednášek, co ale tak časté nebývá, jsou přednášky matematické, které zaujmou i ty matematikou nepolíbené. To se právě přihodilo nám dne 8.3., kdy nás navštívil pan docent Kovář z VŠB a ukázal nám, že docela stupidně působící hra, jako je Dobble, dokáže být velmi náročná, co se týče jejího sestavení. Samotná přednáška byla velmi zajímavá a my jsme při ní využili znalosti kombinatoriky, kterou jsme právě probírali. Moc se nám líbila závěrečná soutěž o KAMíky, což vlastně byla verze Dobble vytvořená studenty VŠB. Dovolím si tedy tvrdit, že i ta část třídy, která ještě o matematice pochybovala, vzala matematiku na milost a shodla se, že takových přednášek by mohlo být více.
Přeji Vám všem hezký den!

Michelle Gurejeva, 3.A

A já jen dodávám, že jich více bude.

PaedDr. Šárka Divišová

IMG_0046.JPG IMG_0037.JPG

Komenský putuje znovu do exilu

Přírodovědné odpoledne plné pokusů

V úterý 27. února proběhlo přírodovědné odpoledne plné pokusů, které si studenti gymnázia a starší žáci připravili pro žáky prvního stupně a návštěvníky dne otevřených dveří. K vidění a vyzkoušení bylo robotické lego, lego na dálkové ovládání, fyzikální a chemické pokusy a GeoGebra.

IMG_0013.JPG IMG_0012.JPG

Pitva kravského oka

Ve středu 23. ledna jsme ve fyzikálně chemickém semináři dělali pitvu oka mladého býčka, které přinesla naše spolužačka Lea. (měl rakovinu a proto byl poražen) S naší vyučující, paní Burešovou jsme si zopakovali celou stavbu a funkci oka, viděli a mohli si sáhnout na rohovku, sklivec (oko bylo zmrzlé), odloupli jsme sítnici, viděli vstup nervů a cév do oka a podívali se na svět hovězí zorničkou….. Bylo to úplně něco jiného, než se dívat na obrázky, model nebo video.
Děkujeme ti za tvůj život a poznání, které jsi nám umožnil získat.

Natálie Řehová, 4.A

oko 1.jpg oko2.jpg

DESET - současné německé umění

V Galerii výtvarného umění v Ostravě jsme měli možnost v rámci výuky reálií německého jazyka zhlédnout výstavu německých autorů ze sbírky Adam Gallery. Jedná se o část rozsáhlé kolekce děl zahraniční provenience, která souvisí s původním záměrem vytvořit soubor středoevropského umění. Na výstavě jsou zastoupeny malby, kresby a objekty charakteristické expresivním rukopisem například André Butzera, Hanse-Petera Thomase AKA Bary, Marcela Hüppauffa nebo Thomase Helbiga. Výstava, doplněná profesionálním komentářem k jednotlivým dílům, nás velmi zaujala. Přijďte se podívat, stojí to za to!

Mgr. Jarmila Hartmanová

IMG_20190130_130032.jpg IMG_20190130_130454 (1).jpg

Komenský jde znovu do EXILU

Komenský šel znovu do Exilu. Studenti sousedního gymnázia Pavla Tigrida s našimi studenty vytvořili živý řetěz a přenesli výstavu. Ta teď bude dva měsíce na našem gymnáziu oživovat výuku a připomínat život a dílo tohoto velikána. Studenti prvního, druhého a třetího ročníku dnes zažili školu hrou. Stavil se sám Osud (postava z knihy Labyrint světa) a ukázal jim, jak špatné je, když za ně budoucnost volí jiní. Výstava je teď u nás. Stavte se podívat.

Mgr. Gabriela Juránková

IMG_20190129_111017_resized_20190129_041034739.jpg IMG_20190129_112226_resized_20190129_041146115.jpg

Komenský jde znovu do EXILU v tisku

Metro.jpg MF Dnes.jpg

Olympiáda ve španělském jazyce - školní kolo

7169f19930b6b26fdc9c08ad5c0f_w800_h533_gi_photo_317694.jpg

1. místo: Magda Walková, 3.A – postupuje do krajského kola
2. místo: Patrik Plevák, 3. A 
3. místo: Andy Marková, 3.A

Blahopřejeme!

Mgr. Sandra Daňhelová, Mgr. Iveta Šimurdová

Lyžařský výcvikový kurz

Náš lyžařský kurz začal dne 7. ledna 2019. V 9.45 jsme všichni čekali před vlakovým nádražím u nástupiště v Ostravě-Svinově. Tam už byl přistavený autobus, který nás dovezl na místo. K hotelu Bauer na Bílou jsme dorazili zhruba za hodinu. Vystoupili jsme z autobusu a vybalili si zavazadla. Už ve dvě odpoledne jsme se vypravili na svah, který se nacházel za hotelem. Rozjezdili jsme se, abychom ukázali své kvality. Pak jsme byli rozděleni do tří týmů. Okolo 16. hodiny jsme se vrátili do hotelu, převlíkli se a měli volný program. V 18 hodin byla večeře, kde si většina z nás stačila všimnout rozdílu mezi námi, účastníky kurzu, a hosty, kteří byli v hotelu ubytovaní na své dovolené. Měli jsme jinou místnost a někteří z nás si posteskli, že naše jídla, aspoň na pohled, nevypadala až tak lákavě, jako porce ve vedlejším sále. Ale to si nestěžuji, řídím se heslem: „Když máš hlad, tak jez, co ti dají.“ Ale popravdě, až tak hrozné to nebylo.
Po večeři následoval volný program, kde jsme si mohli dělat, co chceme. Večerka byla každý den ve 22.00, kromě posledního dne, kdy se nám o hodinu posunula. V úterý byla snídaně v 7.30, po dobu čtyř dnů se na našich stolech nacházelo při ranním stolování to samé. Vyznavači uzenin ale byli spokojeni, kdo si potrpí na jogurty, také si mohl vybrat. Na dopolední lyžování jsme tak určitě vyráželi dostatečně posíleni. Také jsme se už vypravili na vedlejší svah, kde byla lanovka, což jsme všichni s radostí přivítali. Vrátili jsme se na oběd, který byl stejně jako každý den v půl dvanácté. Po obědě jsme měli odpolední klid do 14.00. Ve dvě hodiny jsme se zase vypravili na svah, lyžovali jsme opět do 16.00. Poté byl opět vlastní program, který jsme každý den využívali jinak, hraní her, povídání si….
Do pátku se vše neslo ve stejném duchu a až na předposlední večer, kdy nám pan učitel prodloužil večerku, se nic zvláštního nestalo. Důležité bylo, že jsme nikdo při lyžování či jízdě na snowboardu neutrpěli žádné závažnější zranění a mohli jsme v pátek usednout do autobusu na zpáteční cestu bez zasádrované ruky či nohy.
Závěrem bych jen rád poděkoval za hezký týden prožitý na horách všem svým spolužákům a lidem z 2. A. a hlavně našim skvělým učitelům, díky kterým budu na počátek letošního ledna určitě rád vzpomínat.

Z lyžařského kurzu na Bílé: Štěpán Lapisz, 1. A.

123.jpg

Černá země? Mýtus a realita

Výtvarný obor z 1. a 2. ročníku navštívil výstavu představující uměleckou scénu Ostravy a širšího regionu mezi léty 1918 -1938.

Industriální svět Ostravska se odrazil i na linorytech, které studenti tvořili přímo na místě. Tohle není mýtus, ale realita.

Mgr. Dagmar Géryková

Černá země Mýtus a realita.jpg

Vánoční bruslení

bruslení.jpg

Španělská gastronomie

Co vše skrývá španělská gastronomie? To včera zjistila španělská skupina 3.A, která se vydala do restaurace Pata Negra. Nejen, že se studenti dozvěděli hromadu nových informací, ale především měli možnosti vše ochutnat. !Que aproveche!

Mgr.Sandra Daňhelová

48396213_285508795351845_4420429063152205824_n.jpg

Beseda se zaměstnanci Úřadu práce v Ostravě

Jak udržet statut studenta? Budu ho mít i při nesložení maturity v květnu? Platit nebo neplatit sociální a zdravotní pojištění? Jak žádat o zaměstnání? A co podpora v nezaměstnanosti? A mnoho dalších otázek bylo studentům 4.A a 4.B zodpovězeno při skvělé besedě se zaměstnankyněmi Úřadu práce v Ostravě ve dvou termínech 5.12. a 28.11.2018.
Otázka stíhala otázku, studenti si vyjasnili svá práva i povinnosti vůči FÚ při celoroční brigádě, povinnost podat DP, kdy na DPP nebo DPČ, jak se stát UoZ…..... Z plánované jednohodinové besedy se stala skoro dvouhodinová...….Nebo že by v tom byla ta matika?

PaedDr. Hana Burešová

Cyril a Metoděj

Učíme se o nich všichni. Příběh příchodu dvou věrozvěstů na Velkou Moravu však v podání herců Divadla loutek Ostrava, Divadla Petra Bezruče a sólistů Filharmonie Ostrava zapůsobil mnohem víc.
Jak to bylo s Cyrilem a Metodějem už po minulém úterý nikdo ze studentů a žáků Hello nezapomene.

Mgr. Gabriela Juránková

IMG_20181211_110759_resized_20181214_013741928.jpg

Debatní turnaj Šumperk

Tento víkend jsme zasvětili debatnímu turnaji v Šumperku. Debatovali jsme jako dva týmy. Vyhráli jsme většinu kol a i přes komplikace s dopravou jsme si výjezd užili a ukončili podzimní část debat. Teď už si jen budeme užívat vánoční pohody a budeme se těšit na příště.

Vanesa Pačáková

IMG_5421.JPG

Fake news

Listopadové úterý patřilo debatě o Fake news. V aule Ostravské univerzity mezi přednášející patřili i zahraniční zpravodajové České televize: Jakub Szántó a Petr Zavadil. V publiku pak seděli naši deváťáci (téma probírají v mediální výchově) a studenti druhého ročníku (publicistika).

Mgr.Gabriela Juránková

Fake news2.jpg

Snídaně mozků

Čtvrteční ráno patřilo snídani mozků. Hello oceňuje kvalitní studenty a setkání s Martinem Janem Stránským - byť streamované - se vydařilo.
Ze zpětných vazeb:

"Obzvlášť na mě zapůsobila příjemná a ležérní atmosféra spojena s kávičkou a občerstvením. Téma mě zaujalo a dozvěděla jsem se spoustu nových poznatků, které si budu dále prohlubovat" A. Marková.
"Myslím, že akce tohoto typu mají, a měly by mít, budoucnost". Magda Walková.
"Neurologie je věda, která nám otevírá hodně nových možností jak dnes tak i v budoucnosti. Jsem ráda, že jsem patřila mezi vybrané, jelikož to bylo opravdu přínosné a taky jsem se dobře najedla." Izabela Pščolková.
"Jestli budu znovu pozván, tak určitě přijdu." Jan Stehlík.
"...přednáška se týkala oboru, který mě velice zajímal, zjistil jsem mnoho zajímavostí a faktů co se mi mohou v životě hodit, rozhodně je název Brain breakfast výstižné, jelikož jsem odešel nadšený a nabitý informacemi. Jediná nevýhoda byla nemožnost položení otázky přednášejícímu." Ondřej Kožušník.
"Bylo to obohacující a hlavně oceňuji tu ideu, že vzdělávat se dá i jiným, velmi příjemným způsobem." Vanesa Pačáková

Mgr.Gabriela Juránková

IMG_20181129_075437_resized_20181203_114727677.jpg

Lingvistická olympiáda

Výsledky lingvistické olympiády posílají do krajského kola Patrika Pleváka z 3. A.
Druhé místo patří Kateřině Tomisové z 2.A
Třetí příčku obsadil Jaromír Machalíček z 2. A

Velmi gratulujeme!!!

Mgr.Gabriela Juránková

lingol.jpg

Soutěž ve čtení německých textů

V krásných prostorách Evangelického kostela v Hlučíně proběhla soutěž ve čtení německých textů. Naši školu reprezentovala Adéla Husarová z 3. A.

Mgr. Jarmila Hartmanová

IMG_20181129_094654 (1).jpg

Naši úspěšní absolventi

Jedním z nich je i Jakub Buriánek, který odmaturoval na naší škole před dvěma lety. Dnes studuje na Univerzitě obrany v Brně. Se svým spolužákem se přišel podělit o své zážitky a studijní poznatky s dalšími potencionálními zájemci o tuto vysokou školu. Jak Kuba předeslal: „Nejdůležitější je odmaturovat hned napoprvé, jinak vás nevezmou“. Snad si jeho slova vezmou k srdci i naši letošní maturanti. Jakubovi přejeme hodně nejen studijních úspěchů a těší nás, že se k nám naši studenti rádi vracejí.

Mgr. Jarmila Hartmanová

VS 1.jpg

Novinky z debatního kroužku

This weekend we had a Debate league. We have beaten the opposing team twice and the reward for us was an excursion to the local brewery. It was really interesting and we spent a great time!

Vanesa, Adéla a Vašek

PHOTO-2018-11-25-15-24-23.jpg

100 let Československa

Ve čtvrtek 8.11. proběhlo slavnostní otevření naší školy veřejnosti a současně také oslavy 100 let Československa. Program byl opravdu bohatý, zapojili se žáci všech tříd a pomyslnou třešničkou na dortu bylo stylové oblečení. Všem děkujeme za přípravy oslav a doufáme, že jste si tento den užili stejně jako my!

Další foto zde

DSC_0073.jpg DSC_2526.jpg DSC_0343.jpg

DSC_2518.jpg DSC_2262.jpg DSC_2537.jpg

Pasování 1. ročníku

Tak už jsou naši! Žáci 1. ročníku byli oficiálně pasováni na studenty Gymnázia Hello. Děkujeme 2. ročníku za přípravy!

DSC_0279.jpgDSC_0325.jpg
DSC_0336.jpg DSC_0330.jpg

Malování světlem v Ateliéru audiovizuální tvorby

IMG_7792.jpgIMG_7783.jpg
IMG_7780.jpg

Debatní turnaj

Ve čtvrtek 15. 11. jsme na našem gymnáziu pořádali debatní turnaj s debatéry z Mendelova gymnázia v Opavě. O jakou tezi jsme se přeli? Věková hranice trestní odpovědnosti v ČR by měla být snížena. První kolo jsme vyhráli na plné čáře - 3:0! Druhé však naopak. My se "poučíme z krizového vývoje" a již tento pátek a sobotu budeme bojovat o vítězství v Přerově, kde turnaj bude probíhat v angličtině.

Bc. Dennis Hennhofer

20181115_160001.jpg

Galerie Plato pro školy: Současné UMĚNÍ??? Update

Studenti zažili ve výtvarce akční umění na vlastní kůži. V prostředí třídy pekli (a spálili) štrůdl, tančili na monotónní zvuk metronomu, povýšili chleba na objekt umění a zažili a vyzkoušeli si hravost, experiment a nevšední pojetí konceptuálního přístupu současné umělecké tvorby. Pro všechny strhující zážitek???.

Mgr. Dagmar Géryková

Nebudu překvapen

V pondělí 12. listopadu navštívili studenty z 2. A gymnázia policisté z úseku prevence a propagace Městské policie Ostrava. Přijeli se svým úspěšným projektem „Nebudu překvapen”. Čtyři vyučovací hodiny společně diskutovali jak se chovat v krizových situacích, do kterých se může každý z nás dostat. Studenti dostali informace o tom, jak se správně zachovat v případě autonehody, ublížení na zdraví nebo při zapletení do trestného činu. Dozvěděli se, jak se účinně vyvarovat nebezpečí a jaká je úloha policisty. Seznámili se se zájmy chráněnými zákonem.
Poslední dvě vyučovací hodiny probíhaly v tělocvičně, kde se studenti prakticky učili základní prvky sebeobrany v nouzové situaci. Policisté studentům ukázali jak se účinně dostat z úchopů útočníka a jak se pomocí kopů bránit. Studenti pak za asistence policistů a s použitím ochranných pomůcek nacvičovali předvedené prvky sebeobrany.
Ve čtvrtek 15. listopadu se téhož programu účastnili také studenti 3. A našeho gymnázia.

Mgr. Dana Kopecká, školní metodik prevence

Byli jsme v krevním centru

Dne 6. listopadu se naši studenti zúčastnili již šestého dobrovolného odběru krve. Tentokráte jsme nebyli příliš úspěšní – z původně plánovaných 12 studentů bylo nakonec 5 nemocných a další 3 nebyli k odběru připuštěni. Krev tedy darovali 4 studenti.
Studenti naší školy se hlásí k pravidelným odběrům krve již od března roku 2016. Během této doby se odběrů zúčastnilo 40 studentů a darovali při tom téměř 19 l krve.
Z těchto studentů se stávají pravidelní dobrovolní dárci této vzácné tekutiny.

PaedDr. Šárka Divišová

received_294569368057570.jpg

XO turnaj

Dne 25. 10. 2018 jsme křížkovali a kolečkovali pIšQworky – zatím jen ve školním kole. Byl to už 11. ročník největší studentské soutěže ČR. Vloni se jí zúčastnilo 33 000 studentů! A my jsme byli jedni z nich.

Ti nejlepší ze školního kola:

1) T.Václavíková, 2.A 100% vítězství

2 - 3.) J.Stehlík, 4.B a N. Vnenková, 2.A 80% vítězství

4. - 7.) M. Brejla, A. Zmrzlík, 4.A; A. Tesařová, 2.A a J. Tengler 1.A 66% vítězství

Všichni uvedení (5 hrajících + 2 náhradníci) postupují do oblastního kola 19.11.2018 na Wichterleho gymnáziu.

Držíme palce !!!

PaedDr. Hana Burešová

pišQworky 2018.jpg 2.jpg
pišQworky 2018.jpg

Procházka po Madridu

Na procházku po Madridu, neboli Paseo por Madrid, se vydala ve čtvrtek 25.10. španělská skupina třídy 3.A. Nejen, že poznali důležitá místa této španělské metropole, dostali také tipy na místa, která obvykle v oficiálních průvodních po městě chybí.

Mgr. Sandra Daňhelová

Snímek obrazovky (2).jpg

Kurz makrofotografie

V úterý odpoledne k nám zavítal profesionální fotograf, který nám udělal přednášku o jeho největší radosti – focení. Na pomoc si s sebou vzal kudlanku, která nám dělala modelku.
Přednáška měla tři části. V první části jsme probírali techniku, jak na to. Naučili jsme se nastavovat clonu, čas a citlivost a pochopili vztah mezi těmito parametry. Vysvětlili jsme si také, jak se na situaci, kterou chceme fotit, dívat, abychom dosáhli kvalitního snímku. Počasí nám přálo, a tak jsme se v druhé části přesunuli do parku k rybníku, kde jsme měli pěkné a příjemné prostředí na focení. Tady jsme si vše vyzkoušeli prakticky. Pan fotograf i kudlanka s námi měli velikou trpělivost. Když jsme se ve třetí části vrátili zpátky do školy, ukázal nám pan fotograf programy, kterými nás provedl a poučil nás, jak bychom mohli upravovat naše fotky. Na závěr se nám pochlubil s fotkou, díky které vyhrál 2. místo v celostátní soutěži!
Bylo to příjemně strávené odpoledne, díky kterému jsme nabyli nových zkušeností.

Vanesa Pačáková, 2.A

OI000122.jpg
OI000116.jpg

Evropský den jazyků v Galerii Orchard

Oslavili jsme letošní Evropský den jazyků v Galerii Orchard, kde právě probíhá výstava španělského malíře Manuela Martineze.
Mgr. Iveta Šimurdová, třída 2.A

edj.jpg edj2.jpg

Intenzivní kurz matematiky na Horní Bečvě

Hned druhý školní den jsme vyrazili do Beskyd, abychom si zopakovali matematiku. Chtěli jsme dát odpočinout tělu i mysli, tak jsme si všechno to počítání zpříjemnili i procházkami a večerním táborákem při kterém jsme opékali špekáčky, aby netrpělo ani naše bříško. Ubytování jsme měli zařízeno v malebných chatičkách a užívali jsme si přírody a toho, že jsme se po dvou měsících opět sešli všichni a v pohodě.
Teď troška výletu v číslech:
V chatičkách jsme strávili 2 noci. Naspali jsme průměrně 5,5 hodiny denně. Na vstávání jsme si stěžovali zhruba 8 523x. A zaspaly jsme 2x ze dvou pokusů (Teda aspoň my dvě). Ušli jsme 26,5 kilometru. Udělali jsme 39 621 kroků každý. Vystoupali jsme 145 pater. Minimálně 4 hodiny jsme strávili hraním deskových her. Prozpívali jsme celkem 15 hodin v kuse. A minimálně 150x to lezlo Adamovi na nervy. No a Adam lezl na nervy nám všem aspoň 200x. Matematiku jsme se učili 7,5 hodiny, což je 450 minut a to činí 27 000 sekund (Celkem vysoké počty na odpočinkový výlet). Spočítali jsme přes 100 příkladů. Z toho jsme jich cca 50 spočítali špatně. Měli jsme celkem 0 zranění. Ale za to tisíce a tisíce výmluv, proč nemůžeme jít na túru do kopce (včetně neustálého strachu o Vanesiny nehty). Utratili jsme průměrně 200 Kč každý. A na jízdném jsme celkem ušetřili 2 250 Kč (Až na paní Divišovou a Frančekovou, ty se vezly za plnou cenu). Přestupovali jsme celkem jednou, a to z důvodu prasklé hadičky pana řidiče.
Myslíme si, že tento výlet stál za to. Hodně jsme se potili ať už u matematiky nebo na túře, ale i přes to jsme přijeli domů všichni spokojení.

Chlebusová Adéla, Pačáková Vanesa 2.A

P9060629.JPG P9050607.JPG

P9050598.JPG P9040595.JPG

Adaptační kurz aneb jak jsme se seznamovali aneb tři dny a dvě noci na Landeku

Je středa ráno a my máme sraz před budovou gymnázia. Máme se totiž se svými novými spolužáky a kantory vydat na náš adaptační kurz.
Zpočátku mám obavy, jestli jsem nespletl místo srazu. Všichni totiž mají s sebou malý baťoh, já ale nesu krosnu jak na severní pól. Mé obavy jsou však zbytečné, jsou to opravdu účastníci našeho kurzu.
Cestu na Landek zvládáme dost rychle. Stany v zelené ohradě areálu se na dvě noci stávají naším domovem. Brzy po obědě se objevují členové animátorské skupiny Zadek. Ti pro nás připravili spoustu her a hlavně díky nim byl první den až dlouho do pozdního večera zábavný a vůbec jsme se nenudili.
Jednalo se o hry týmové, které mám nejraději a které jsem skoro všechny prohrál. Teda až na soutěž v selfie fotkách. Tu náš tým naopak vyhrál. Jako odměnu dostávají všichni účastníci „adapťáku“ šátek s nápisem Zadek. Animátoři nám dělali společnost až do pozdního večera. Program vrcholil noční hrou. Na závěr se nás zeptali, jestli jsme si už alespoň trochu začali věřit jako tým. To totiž bylo hlavním úkolem celého dne. A jak jsme se všichni shodli, zábavné a pestré odpoledne i večerní hra nás opravdu docela stmelily.
Druhý den jsme hned po snídani vyrazili na prohlídku dolu Landek. Většina z nás si nenechala ujít ani atrakci, která nám alespoň trochu přiblížila práci horníků.
Odpoledne jsme pak vyrazili na rozhlednu na kopci Landek, ze které bývá pěkně vidět Ostrava. Ještě důležitější než výhled bylo však to, že jsme na Landek dorazili společně už jako třída 1. A. Ne jako nahodilá skupinka vrstevníků. Večer u táboráku byl zábavný a navíc jsme si ještě opekli buřty. V pátek ráno byla na programu už jen snídaně, hraní volejbalu a baseballu. Následovalo rychlé balení a cesta zpět.
Závěrem bych dodal, že podle mě adaptační kurz svůj účel splnil a doufám, že se spolužáky i kantory prožijeme krásné čtyři roky.
Z adaptačního kurzu na Landeku: Štěpán Lapisz, 1.A.

20180906_105825.jpg 20180905_105056.jpg ++

Důležité

VYSVĚDČENÍ
pátek 28.6. 8:00
LETNÍ PRÁZDNINY
29.6. - 1.9.2019
Sledujte nás také na facebooku

další události »

Akce

Adaptační kurz pro 1.ročník

Intenzivní kurz matematiky na Horní Bečvě

Evropský den jazyků

Kurz makrofotografie

Týden španělské kultury

Oslava 100 let Československa

Pasování 1. ročníku

Exkurze Krevní centrum

Nebudu překvapen - projekt Městské policie Ostrava

Galerie Plato pro školy: Současné UMĚNÍ??? Update

Debatní turnaj

pIšQworky

Prezentace Univerzity obrany v Brně

Soutěž ve čtení německých textů

Lingvistická olympiáda

Snídaně mozků

Fake news

Debatní turnaj Šumperk

Pouliční divadlo Cyril a Metoděj

Beseda se zaměstnanci Úřadu práce v Ostravě

Divadelní představení Miláček

Španělská gastronomie

Vánoční bruslení

Černá země? Mýtus a realita

Olympiáda ve ŠJ

Komenský jde znovu do EXILU

DESET - současné německé umění

Pitva kravského oka

Přírodovědné odpoledne plné pokusů

Přednáška Dobble

Není všechno zlato, co se třpytí

Matematický klokan

Sluneční soustava

Biokompatibilní slitiny

Odborníci ve výuce matematiky

Nemravnosti o lvech

VŠB - Stavební fakulta

Poslední zvonění

Katedra audiovizuální tvorby Slezské univerzity v Opavě

Studentské volby do Evropského parlamentu

2.A v laboratořích na VŠB

7. Hello kapka

Talk and Twerk

Hrátky s procenty

Setkání úspěšných žáků a studentů

Vodácký kurz 3.A

Výlet do Vídně

Kontakt

Sekretariát

Škola

Recepce

  • +420 778 522 760
Naši partneři Cambridge Examinations Goethe Institut ostrava.jpg Rodice_vitani_logo.jpg ou.jpg logo-mensa2.jpg

Copyright 2009-2017 - Gymnázium Hello | mapa stránek

facebook