Studium / Maturitní zkoušky

Nejdůležitější informace pro maturitní zkoušky ve školním roce 2020/2021

termíny-MZ.pdf

• 30. 4. 2021 - termín podání žádosti o nahrazení zkoušky z cizího jazyka ředitelce školy pro jarní zkušební termín
  • 30. 4. 2021 termín podání žádosti o vykonání ústní profilové zkoušky navazující na společnou část MZ z ČJL a/nebo CJ
  • 30. 4. 2021 - termín pro odevzdání seznamu literatury ke zkoušce z českého jazyka a literatury ředitelce školy pro jarní zkušební termín (pouze žáci, kteří se přihlásí k ústní profilové zkoušce)
  • 17. 5. 2021 – uzavření klasifikace a absence 4. ročníku
  • 24. 5. 2021 - didaktické testy z matematiky a anglického jazyka
  • 25. 5. 2021 - didaktický test z českého jazyka a literatury
  • 8. - 10. 6. 2021 - termín konání profilové části maturitní zkoušky

Společná část maturitní zkoušky
Společná část maturitní zkoušky je konána pouze formou didaktických testů, které zadává a hodnotí Centrum pro zjišťování výsledků ve vzdělávání (dříve CERMAT).
Povinně bude každý maturující žák konat didaktický test z českého jazyka a literatury.
Dále si žák musí volit mezi didaktickým testem z cizího jazyka (AJ, NJ, ŠJ) nebo didaktickým testem z matematiky. V rámci nepovinných zkoušek si žák může zvolit až dvě zkoušky: z cizího jazyka, z matematiky a z matematiky rozšiřující.
Didaktické testy budou hodnoceny pouze „uspěl/neuspěl“ s procentuálním vyjádřením úspěšnosti. Hodnocení „uspěl“ je podmínkou pro získání maturitního vysvědčení.
Podmínkou konání zkoušek profilové části není úspěšné vykonání didaktických testů.

Nepovinná zkouška z matematiky

Profilové části maturitní zkoušky

Způsob-hodnocení-zkoušek-profilové-části-maturitní-zkoušky.pdf

Na základě nově vydaného opatření obecné povahy s č. j. MSMT-3267/2021-3 ke konání maturitní zkoušky v tomto zkušebním období (jaro 2021) žák nemusí konat ústní zkoušku z českého jazyka a literatury a z cizího jazyka, která navazuje na společnou část maturitní zkoušky.

Žák se však může rozhodnout, že tyto zkoušky vykoná. V tom případě o tom musí písemně informovat ředitelku školy nejpozději do 30. dubna 2021 formou vyplněné a podepsané Žádosti
žádost-ÚMZ_ČJL,CJ.doc

Pokud se žák zkoušky nezúčastní (ať již omluven nebo neomluven) nebo ji vykoná neúspěšně, na maturitním vysvědčení nebude z příslušného předmětu hodnocen, tedy neúspěch celkové hodnocení neovlivní.

Pokud žák uspěje ze všech ostatních povinných předmětů, dostane maturitní vysvědčení (na kterém nebude hodnocení ústní zkoušky z českého jazyka a literatury nebo/z cizího jazyka).
Pokud žák vykoná zkoušku úspěšně, bude hodnocen stupněm prospěchu dle kritérií stanovených ředitelkou školy (známkami 1-4), v případě, že neprospěl, má z daného zkušebního předmětu nárok na dva opravné pokusy.
Pokud se žák ke zkoušce nedostaví a neomluví (do tříd dnů) svou neúčast u zkoušky, přichází o řádný termín a zbývají mu dva opravné pokusy. Pokud je omluva neúčasti u zkoušky ředitelkou uznána, zůstávají žákovi náhradní a dva opravné termíny, které může konat do pěti let od úspěšného ukončení vzdělávání. V případě úspěšného vykonání opravné nebo náhradní zkoušky je žákovi vystaveno nové maturitní vysvědčení.

Žák při rozhodování o konání/nekonání ústní zkoušky musí zvážit, zda výsledek této zkoušky ovlivní dopad a uplatnění jeho maturitního vysvědčení pro budoucí potřeby (přijetí na VŠ, VOŠ). V případě, že žák písemně nesdělí ředitelce školy do 30. dubna 2021, že tuto zkoušku konat bude, nebude moci ji vykonat jako součást této maturitní zkoušky ani v budoucnu.

Termín konání profilové části maturitní zkoušky je od 8. do 10. června 2021.

• NAHRAZENÍ ZKOUŠKY Z CIZÍHO JAZYKA
    Sdělení školy v souladu s § 81 odst. 7 zákona č. 561/2004 Sb., o předškolním, základním, středním vyšším odborném a jiném vzdělávání (školského zákona), ve znění pozdějších přepisů

Jednu ze čtyř povinných zkoušek konanou z cizího jazyka nebo jednu ze dvou nepovinných zkoušek konanou z cizího jazyka lze nahradit výsledkem úspěšně vykonané standardizované zkoušky dokládající jazykové kompetence žáka na úrovni B2 nebo úrovni vyšší podle Společného evropského referenčního rámce pro jazyky u tzv. 1. cizího jazyka a na úrovni B1 nebo úrovni vyšší u 2. cizího jazyka.

Žák v takovém případě podává ředitelce školy písemnou žádost o nahrazení zkoušky nejpozději do 30. dubna pro konání maturitní zkoušky v jarním zkušebním období a do 30. června pro konání maturitní zkoušky v podzimním zkušebním období daného školního roku (§ 19 a odst. 3 vyhlášky č. 177/2009 Sb. v platném znění).

Formulář žádosti o nahrazení zkoušky, který můžete vyplnit a vytisknout:
Ke stažení zde

Součástí žádosti je vždy ověřená kopie dokladu o úspěšném vykonání standardizované jazykové zkoušky. Žák současně předloží ředitelce školy originál dokladu (certifikátu) k nahlédnutí.
Viz též Informace MŠMT:

Protože na vysvědčení bude u příslušné zkoušky místo stupně prospěchu slovo "nahrazeno", nebude tato zkouška součástí celkového hodnocení maturitní zkoušky.