Studium / Maturitní zkoušky

Nejdůležitější informace pro maturitní zkoušky ve školním roce 2020/2021

Ke stažení zde

• 1. prosinec 2020 - nejzazší termín pro podání přihlášky k maturitní zkoušce ředitelce školy pro jarní zkušební termín

• 31. březen 2021 - termín pro odevzdání seznamu literatury ke zkoušce z českého jazyka a literatury ředitelce školy pro jarní zkušební termín

• 31. březen 2021 - termín podání žádosti o nahrazení zkoušky z cizího jazyka ředitelce školy pro jarní zkušební termín

• 3. – 7. květen 2021 - didaktické testy společné části maturitní zkoušky v jarním zkušebním termínu

• 16. květen – 10. červen 2021 - zkušební období pro profilové zkoušky v jarním zkušebním termínu

• 28. květen 2021 – uzavření klasifikace a absence 4. ročníku

• 8. – 10. červen 2021 – ústní maturitní zkoušky

• 15. červen 2021 v 16:00 – slavnostní předávání maturitních vysvědčení

Společná část maturitní zkoušky
Společná část maturitní zkoušky je konána pouze formou didaktických testů, které zadává a hodnotí Centrum pro zjišťování výsledků ve vzdělávání (dříve CERMAT).
Povinně bude každý maturující žák konat didaktický test z českého jazyka a literatury.
Dále si žák musí volit mezi didaktickým testem z cizího jazyka (AJ, NJ, ŠJ) nebo didaktickým testem z matematiky. V rámci nepovinných zkoušek si žák může zvolit až dvě zkoušky: z cizího jazyka, z matematiky a z matematiky rozšiřující.
Didaktické testy budou hodnoceny pouze „uspěl/neuspěl“ s procentuálním vyjádřením úspěšnosti. Hodnocení „uspěl“ je podmínkou pro získání maturitního vysvědčení.
Podmínkou konání zkoušek profilové části není úspěšné vykonání didaktických testů.

Nepovinná zkouška z matematiky

Profilové části maturitní zkoušky Profilové zkoušky z českého jazyka a literatury a z ostatních předmětů se konají pouze formou ústní zkoušky před zkušební komisí. Tyto zkoušky zadává a hodnotí škola žáka.
Povinně bude každý maturující žák konat ústní zkoušku z českého jazyka a literatury.
Dále podle toho, který předmět si zvolil ve společné části maturitní zkoušky. Pokud si zvolil cizí jazyk, musí konat z tohoto jazyka i zkoušku profilovou (pouze ústní). Pokud si zvolil matematiku, může konat z tohoto předmětu i zkoušku profilovou (pouze ústní) – na konání didaktického testu z matematiky již nenavazuje žádná povinná profilová zkouška.
V profilové části si žák ještě musí zvolit povinně dva předměty podle vlastního výběru. A to tak, že se nesmí hlásit ke konání zkoušky ze stejného předmětu (cizího jazyka) dvakrát. Na výběr má z těchto předmětů: anglický jazyk, německý jazyk, španělský jazyk, občanský a společenskovědní základ, dějepis, geografie, matematika, fyzika, chemie, biologie.
Žák uspěje u maturitní zkoušky, pokud úspěšně vykoná všechny povinné zkoušky společné a profilové části.

• NAHRAZENÍ ZKOUŠKY Z CIZÍHO JAZYKA
    Sdělení školy v souladu s § 81 odst. 7 zákona č. 561/2004 Sb., o předškolním, základním, středním vyšším odborném a jiném vzdělávání (školského zákona), ve znění pozdějších přepisů

Jednu ze čtyř povinných zkoušek konanou z cizího jazyka nebo jednu ze dvou nepovinných zkoušek konanou z cizího jazyka lze nahradit výsledkem úspěšně vykonané standardizované zkoušky dokládající jazykové kompetence žáka na úrovni B2 nebo úrovni vyšší podle Společného evropského referenčního rámce pro jazyky u tzv. 1. cizího jazyka a na úrovni B1 nebo úrovni vyšší u 2. cizího jazyka.

Žák v takovém případě podává ředitelce školy písemnou žádost o nahrazení zkoušky nejpozději do 31. března pro konání maturitní zkoušky v jarním zkušebním období a do 30. června pro konání maturitní zkoušky v podzimním zkušebním období daného školního roku (§ 19 a odst. 3 vyhlášky č. 177/2009 Sb. v platném znění).

Formulář žádosti o nahrazení zkoušky, který můžete vyplnit a vytisknout:
Ke stažení zde

Součástí žádosti je vždy ověřená kopie dokladu o úspěšném vykonání standardizované jazykové zkoušky. Žák současně předloží ředitelce školy originál dokladu (certifikátu) k nahlédnutí.
Viz též Informace MŠMT:

Protože na vysvědčení bude u příslušné zkoušky místo stupně prospěchu slovo "nahrazeno", nebude tato zkouška součástí celkového hodnocení maturitní zkoušky.