Život školy / Proběhlo / 1. pololetí 2019

1. POLOLETÍ

Lyžařský výcvikový kurz
Černá země? Mýtus a realita
Vánoční bruslení
Španělská gastronomie
Beseda se zaměstnanci Úřadu práce v Ostravě
Cyril a Metoděj
Debatní turnaj Šumperk
Fake news
Snídaně mozků
Lingvistická olympiáda
Soutěž ve čtení německých textů
Naši úspěšní absolventi
Novinky z debatního kroužku
100 let Československa
Pasování 1. ročníku
Malování světlem v Ateliéru audiovizuální tvorby
Debatní turnaj na našem gymnáziu
Galerie Plato pro školy: Současné UMĚNÍ??? Update
Nebudu překvapen
Byli jsme v krevním centru
XO turnaj
Procházka po Madridu
Kurz makrofotografie
Evropský den jazyků v Galerii Orchard
Intenzivní kurz matematiky na Horní Bečvě
Adaptační kurz aneb jak jsme se seznamovali aneb tři dny a dvě noci na Landeku

Lyžařský výcvikový kurz

Náš lyžařský kurz začal dne 7. ledna 2019. V 9.45 jsme všichni čekali před vlakovým nádražím u nástupiště v Ostravě-Svinově. Tam už byl přistavený autobus, který nás dovezl na místo. K hotelu Bauer na Bílou jsme dorazili zhruba za hodinu. Vystoupili jsme z autobusu a vybalili si zavazadla. Už ve dvě odpoledne jsme se vypravili na svah, který se nacházel za hotelem. Rozjezdili jsme se, abychom ukázali své kvality. Pak jsme byli rozděleni do tří týmů. Okolo 16. hodiny jsme se vrátili do hotelu, převlíkli se a měli volný program. V 18 hodin byla večeře, kde si většina z nás stačila všimnout rozdílu mezi námi, účastníky kurzu, a hosty, kteří byli v hotelu ubytovaní na své dovolené. Měli jsme jinou místnost a někteří z nás si posteskli, že naše jídla, aspoň na pohled, nevypadala až tak lákavě, jako porce ve vedlejším sále. Ale to si nestěžuji, řídím se heslem: „Když máš hlad, tak jez, co ti dají.“ Ale popravdě, až tak hrozné to nebylo.
Po večeři následoval volný program, kde jsme si mohli dělat, co chceme. Večerka byla každý den ve 22.00, kromě posledního dne, kdy se nám o hodinu posunula. V úterý byla snídaně v 7.30, po dobu čtyř dnů se na našich stolech nacházelo při ranním stolování to samé. Vyznavači uzenin ale byli spokojeni, kdo si potrpí na jogurty, také si mohl vybrat. Na dopolední lyžování jsme tak určitě vyráželi dostatečně posíleni. Také jsme se už vypravili na vedlejší svah, kde byla lanovka, což jsme všichni s radostí přivítali. Vrátili jsme se na oběd, který byl stejně jako každý den v půl dvanácté. Po obědě jsme měli odpolední klid do 14.00. Ve dvě hodiny jsme se zase vypravili na svah, lyžovali jsme opět do 16.00. Poté byl opět vlastní program, který jsme každý den využívali jinak, hraní her, povídání si….
Do pátku se vše neslo ve stejném duchu a až na předposlední večer, kdy nám pan učitel prodloužil večerku, se nic zvláštního nestalo. Důležité bylo, že jsme nikdo při lyžování či jízdě na snowboardu neutrpěli žádné závažnější zranění a mohli jsme v pátek usednout do autobusu na zpáteční cestu bez zasádrované ruky či nohy.
Závěrem bych jen rád poděkoval za hezký týden prožitý na horách všem svým spolužákům a lidem z 2. A. a hlavně našim skvělým učitelům, díky kterým budu na počátek letošního ledna určitě rád vzpomínat.

Z lyžařského kurzu na Bílé: Štěpán Lapisz, 1. A.

123.jpg

Černá země? Mýtus a realita

Výtvarný obor z 1. a 2. ročníku navštívil výstavu představující uměleckou scénu Ostravy a širšího regionu mezi léty 1918 -1938.

Industriální svět Ostravska se odrazil i na linorytech, které studenti tvořili přímo na místě. Tohle není mýtus, ale realita.

Mgr. Dagmar Géryková

Černá země Mýtus a realita.jpg

Vánoční bruslení

bruslení.jpg

Španělská gastronomie

Co vše skrývá španělská gastronomie? To včera zjistila španělská skupina 3.A, která se vydala do restaurace Pata Negra. Nejen, že se studenti dozvěděli hromadu nových informací, ale především měli možnosti vše ochutnat. !Que aproveche!

Mgr.Sandra Daňhelová

48396213_285508795351845_4420429063152205824_n.jpg

Beseda se zaměstnanci Úřadu práce v Ostravě

Jak udržet statut studenta? Budu ho mít i při nesložení maturity v květnu? Platit nebo neplatit sociální a zdravotní pojištění? Jak žádat o zaměstnání? A co podpora v nezaměstnanosti? A mnoho dalších otázek bylo studentům 4.A a 4.B zodpovězeno při skvělé besedě se zaměstnankyněmi Úřadu práce v Ostravě ve dvou termínech 5.12. a 28.11.2018.
Otázka stíhala otázku, studenti si vyjasnili svá práva i povinnosti vůči FÚ při celoroční brigádě, povinnost podat DP, kdy na DPP nebo DPČ, jak se stát UoZ…..... Z plánované jednohodinové besedy se stala skoro dvouhodinová...….Nebo že by v tom byla ta matika?

PaedDr. Hana Burešová

Cyril a Metoděj

Učíme se o nich všichni. Příběh příchodu dvou věrozvěstů na Velkou Moravu však v podání herců Divadla loutek Ostrava, Divadla Petra Bezruče a sólistů Filharmonie Ostrava zapůsobil mnohem víc.
Jak to bylo s Cyrilem a Metodějem už po minulém úterý nikdo ze studentů a žáků Hello nezapomene.

Mgr. Gabriela Juránková

IMG_20181211_110759_resized_20181214_013741928.jpg

Debatní turnaj Šumperk

Tento víkend jsme zasvětili debatnímu turnaji v Šumperku. Debatovali jsme jako dva týmy. Vyhráli jsme většinu kol a i přes komplikace s dopravou jsme si výjezd užili a ukončili podzimní část debat. Teď už si jen budeme užívat vánoční pohody a budeme se těšit na příště.

Vanesa Pačáková

IMG_5421.JPG

Fake news

Listopadové úterý patřilo debatě o Fake news. V aule Ostravské univerzity mezi přednášející patřili i zahraniční zpravodajové České televize: Jakub Szántó a Petr Zavadil. V publiku pak seděli naši deváťáci (téma probírají v mediální výchově) a studenti druhého ročníku (publicistika).

Mgr.Gabriela Juránková

Fake news2.jpg

Snídaně mozků

Čtvrteční ráno patřilo snídani mozků. Hello oceňuje kvalitní studenty a setkání s Martinem Janem Stránským - byť streamované - se vydařilo.
Ze zpětných vazeb:

"Obzvlášť na mě zapůsobila příjemná a ležérní atmosféra spojena s kávičkou a občerstvením. Téma mě zaujalo a dozvěděla jsem se spoustu nových poznatků, které si budu dále prohlubovat" A. Marková.
"Myslím, že akce tohoto typu mají, a měly by mít, budoucnost". Magda Walková.
"Neurologie je věda, která nám otevírá hodně nových možností jak dnes tak i v budoucnosti. Jsem ráda, že jsem patřila mezi vybrané, jelikož to bylo opravdu přínosné a taky jsem se dobře najedla." Izabela Pščolková.
"Jestli budu znovu pozván, tak určitě přijdu." Jan Stehlík.
"...přednáška se týkala oboru, který mě velice zajímal, zjistil jsem mnoho zajímavostí a faktů co se mi mohou v životě hodit, rozhodně je název Brain breakfast výstižné, jelikož jsem odešel nadšený a nabitý informacemi. Jediná nevýhoda byla nemožnost položení otázky přednášejícímu." Ondřej Kožušník.
"Bylo to obohacující a hlavně oceňuji tu ideu, že vzdělávat se dá i jiným, velmi příjemným způsobem." Vanesa Pačáková

Mgr.Gabriela Juránková

IMG_20181129_075437_resized_20181203_114727677.jpg

Lingvistická olympiáda

Výsledky lingvistické olympiády posílají do krajského kola Patrika Pleváka z 3. A.
Druhé místo patří Kateřině Tomisové z 2.A
Třetí příčku obsadil Jaromír Machalíček z 2. A

Velmi gratulujeme!!!

Mgr.Gabriela Juránková

lingol.jpg

Soutěž ve čtení německých textů

V krásných prostorách Evangelického kostela v Hlučíně proběhla soutěž ve čtení německých textů. Naši školu reprezentovala Adéla Husarová z 3. A.

Mgr. Jarmila Hartmanová

IMG_20181129_094654 (1).jpg

= Naši úspěšní absolventi= Jedním z nich je i Jakub Buriánek, který odmaturoval na naší škole před dvěma lety. Dnes studuje na Univerzitě obrany v Brně. Se svým spolužákem se přišel podělit o své zážitky a studijní poznatky s dalšími potencionálními zájemci o tuto vysokou školu. Jak Kuba předeslal: „Nejdůležitější je odmaturovat hned napoprvé, jinak vás nevezmou“. Snad si jeho slova vezmou k srdci i naši letošní maturanti. Jakubovi přejeme hodně nejen studijních úspěchů a těší nás, že se k nám naši studenti rádi vracejí.

Mgr. Jarmila Hartmanová

VS 1.jpg

Novinky z debatního kroužku

This weekend we had a Debate league. We have beaten the opposing team twice and the reward for us was an excursion to the local brewery. It was really interesting and we spent a great time!

Vanesa, Adéla a Vašek

PHOTO-2018-11-25-15-24-23.jpg

100 let Československa

Ve čtvrtek 8.11. proběhlo slavnostní otevření naší školy veřejnosti a současně také oslavy 100 let Československa. Program byl opravdu bohatý, zapojili se žáci všech tříd a pomyslnou třešničkou na dortu bylo stylové oblečení. Všem děkujeme za přípravy oslav a doufáme, že jste si tento den užili stejně jako my!

Další foto zde

DSC_0073.jpg DSC_2526.jpg DSC_0343.jpg

DSC_2518.jpg DSC_2262.jpg DSC_2537.jpg

Pasování 1. ročníku

Tak už jsou naši! Žáci 1. ročníku byli oficiálně pasováni na studenty Gymnázia Hello. Děkujeme 2. ročníku za přípravy!

DSC_0279.jpgDSC_0325.jpg
DSC_0336.jpg DSC_0330.jpg

Malování světlem v Ateliéru audiovizuální tvorby

IMG_7792.jpgIMG_7783.jpg
IMG_7780.jpg

Debatní turnaj na našem gymnáziu

Ve čtvrtek 15. 11. jsme na našem gymnáziu pořádali debatní turnaj s debatéry z Mendelova gymnázia v Opavě. O jakou tezi jsme se přeli? Věková hranice trestní odpovědnosti v ČR by měla být snížena. První kolo jsme vyhráli na plné čáře - 3:0! Druhé však naopak. My se "poučíme z krizového vývoje" a již tento pátek a sobotu budeme bojovat o vítězství v Přerově, kde turnaj bude probíhat v angličtině.

Bc. Dennis Hennhofer

20181115_160001.jpg

Galerie Plato pro školy: Současné UMĚNÍ??? Update

Studenti zažili ve výtvarce akční umění na vlastní kůži. V prostředí třídy pekli (a spálili) štrůdl, tančili na monotónní zvuk metronomu, povýšili chleba na objekt umění a zažili a vyzkoušeli si hravost, experiment a nevšední pojetí konceptuálního přístupu současné umělecké tvorby. Pro všechny strhující zážitek???.

Mgr. Dagmar Géryková

Nebudu překvapen

V pondělí 12. listopadu navštívili studenty z 2. A gymnázia policisté z úseku prevence a propagace Městské policie Ostrava. Přijeli se svým úspěšným projektem „Nebudu překvapen”. Čtyři vyučovací hodiny společně diskutovali jak se chovat v krizových situacích, do kterých se může každý z nás dostat. Studenti dostali informace o tom, jak se správně zachovat v případě autonehody, ublížení na zdraví nebo při zapletení do trestného činu. Dozvěděli se, jak se účinně vyvarovat nebezpečí a jaká je úloha policisty. Seznámili se se zájmy chráněnými zákonem.
Poslední dvě vyučovací hodiny probíhaly v tělocvičně, kde se studenti prakticky učili základní prvky sebeobrany v nouzové situaci. Policisté studentům ukázali jak se účinně dostat z úchopů útočníka a jak se pomocí kopů bránit. Studenti pak za asistence policistů a s použitím ochranných pomůcek nacvičovali předvedené prvky sebeobrany.
Ve čtvrtek 15. listopadu se téhož programu účastnili také studenti 3. A našeho gymnázia.

Mgr. Dana Kopecká, školní metodik prevence

Byli jsme v krevním centru

Dne 6. listopadu se naši studenti zúčastnili již šestého dobrovolného odběru krve. Tentokráte jsme nebyli příliš úspěšní – z původně plánovaných 12 studentů bylo nakonec 5 nemocných a další 3 nebyli k odběru připuštěni. Krev tedy darovali 4 studenti.
Studenti naší školy se hlásí k pravidelným odběrům krve již od března roku 2016. Během této doby se odběrů zúčastnilo 40 studentů a darovali při tom téměř 19 l krve.
Z těchto studentů se stávají pravidelní dobrovolní dárci této vzácné tekutiny.

PaedDr. Šárka Divišová

received_294569368057570.jpg

XO turnaj

Dne 25. 10. 2018 jsme křížkovali a kolečkovali pIšQworky – zatím jen ve školním kole. Byl to už 11. ročník největší studentské soutěže ČR. Vloni se jí zúčastnilo 33 000 studentů! A my jsme byli jedni z nich.

Ti nejlepší ze školního kola:

1) T.Václavíková, 2.A 100% vítězství

2 - 3.) J.Stehlík, 4.B a N. Vnenková, 2.A 80% vítězství

4. - 7.) M. Brejla, A. Zmrzlík, 4.A; A. Tesařová, 2.A a J. Tengler 1.A 66% vítězství

Všichni uvedení (5 hrajících + 2 náhradníci) postupují do oblastního kola 19.11.2018 na Wichterleho gymnáziu.

Držíme palce !!!

PaedDr. Hana Burešová

pišQworky 2018.jpg 2.jpg
pišQworky 2018.jpg

Procházka po Madridu

Na procházku po Madridu, neboli Paseo por Madrid, se vydala ve čtvrtek 25.10. španělská skupina třídy 3.A. Nejen, že poznali důležitá místa této španělské metropole, dostali také tipy na místa, která obvykle v oficiálních průvodních po městě chybí.

Mgr. Sandra Daňhelová

Snímek obrazovky (2).jpg

Kurz makrofotografie

V úterý odpoledne k nám zavítal profesionální fotograf, který nám udělal přednášku o jeho největší radosti – focení. Na pomoc si s sebou vzal kudlanku, která nám dělala modelku.
Přednáška měla tři části. V první části jsme probírali techniku, jak na to. Naučili jsme se nastavovat clonu, čas a citlivost a pochopili vztah mezi těmito parametry. Vysvětlili jsme si také, jak se na situaci, kterou chceme fotit, dívat, abychom dosáhli kvalitního snímku. Počasí nám přálo, a tak jsme se v druhé části přesunuli do parku k rybníku, kde jsme měli pěkné a příjemné prostředí na focení. Tady jsme si vše vyzkoušeli prakticky. Pan fotograf i kudlanka s námi měli velikou trpělivost. Když jsme se ve třetí části vrátili zpátky do školy, ukázal nám pan fotograf programy, kterými nás provedl a poučil nás, jak bychom mohli upravovat naše fotky. Na závěr se nám pochlubil s fotkou, díky které vyhrál 2. místo v celostátní soutěži!
Bylo to příjemně strávené odpoledne, díky kterému jsme nabyli nových zkušeností.

Vanesa Pačáková, 2.A
OI000122.jpg
OI000116.jpg

Evropský den jazyků v Galerii Orchard

Oslavili jsme letošní Evropský den jazyků v Galerii Orchard, kde právě probíhá výstava španělského malíře Manuela Martineze.
Mgr. Iveta Šimurdová, třída 2.A

edj.jpg edj2.jpg

Intenzivní kurz matematiky na Horní Bečvě

Hned druhý školní den jsme vyrazili do Beskyd, abychom si zopakovali matematiku. Chtěli jsme dát odpočinout tělu i mysli, tak jsme si všechno to počítání zpříjemnili i procházkami a večerním táborákem při kterém jsme opékali špekáčky, aby netrpělo ani naše bříško. Ubytování jsme měli zařízeno v malebných chatičkách a užívali jsme si přírody a toho, že jsme se po dvou měsících opět sešli všichni a v pohodě.
Teď troška výletu v číslech:
V chatičkách jsme strávili 2 noci. Naspali jsme průměrně 5,5 hodiny denně. Na vstávání jsme si stěžovali zhruba 8 523x. A zaspaly jsme 2x ze dvou pokusů (Teda aspoň my dvě). Ušli jsme 26,5 kilometru. Udělali jsme 39 621 kroků každý. Vystoupali jsme 145 pater. Minimálně 4 hodiny jsme strávili hraním deskových her. Prozpívali jsme celkem 15 hodin v kuse. A minimálně 150x to lezlo Adamovi na nervy. No a Adam lezl na nervy nám všem aspoň 200x. Matematiku jsme se učili 7,5 hodiny, což je 450 minut a to činí 27 000 sekund (Celkem vysoké počty na odpočinkový výlet). Spočítali jsme přes 100 příkladů. Z toho jsme jich cca 50 spočítali špatně. Měli jsme celkem 0 zranění. Ale za to tisíce a tisíce výmluv, proč nemůžeme jít na túru do kopce (včetně neustálého strachu o Vanesiny nehty). Utratili jsme průměrně 200 Kč každý. A na jízdném jsme celkem ušetřili 2 250 Kč (Až na paní Divišovou a Frančekovou, ty se vezly za plnou cenu). Přestupovali jsme celkem jednou, a to z důvodu prasklé hadičky pana řidiče.
Myslíme si, že tento výlet stál za to. Hodně jsme se potili ať už u matematiky nebo na túře, ale i přes to jsme přijeli domů všichni spokojení.

Chlebusová Adéla, Pačáková Vanesa 2.A

P9060629.JPG P9050607.JPG

P9050598.JPG P9040595.JPG

Adaptační kurz aneb jak jsme se seznamovali aneb tři dny a dvě noci na Landeku

Je středa ráno a my máme sraz před budovou gymnázia. Máme se totiž se svými novými spolužáky a kantory vydat na náš adaptační kurz.
Zpočátku mám obavy, jestli jsem nespletl místo srazu. Všichni totiž mají s sebou malý baťoh, já ale nesu krosnu jak na severní pól. Mé obavy jsou však zbytečné, jsou to opravdu účastníci našeho kurzu.
Cestu na Landek zvládáme dost rychle. Stany v zelené ohradě areálu se na dvě noci stávají naším domovem. Brzy po obědě se objevují členové animátorské skupiny Zadek. Ti pro nás připravili spoustu her a hlavně díky nim byl první den až dlouho do pozdního večera zábavný a vůbec jsme se nenudili.
Jednalo se o hry týmové, které mám nejraději a které jsem skoro všechny prohrál. Teda až na soutěž v selfie fotkách. Tu náš tým naopak vyhrál. Jako odměnu dostávají všichni účastníci „adapťáku“ šátek s nápisem Zadek. Animátoři nám dělali společnost až do pozdního večera. Program vrcholil noční hrou. Na závěr se nás zeptali, jestli jsme si už alespoň trochu začali věřit jako tým. To totiž bylo hlavním úkolem celého dne. A jak jsme se všichni shodli, zábavné a pestré odpoledne i večerní hra nás opravdu docela stmelily.
Druhý den jsme hned po snídani vyrazili na prohlídku dolu Landek. Většina z nás si nenechala ujít ani atrakci, která nám alespoň trochu přiblížila práci horníků.
Odpoledne jsme pak vyrazili na rozhlednu na kopci Landek, ze které bývá pěkně vidět Ostrava. Ještě důležitější než výhled bylo však to, že jsme na Landek dorazili společně už jako třída 1. A. Ne jako nahodilá skupinka vrstevníků. Večer u táboráku byl zábavný a navíc jsme si ještě opekli buřty. V pátek ráno byla na programu už jen snídaně, hraní volejbalu a baseballu. Následovalo rychlé balení a cesta zpět.
Závěrem bych dodal, že podle mě adaptační kurz svůj účel splnil a doufám, že se spolužáky i kantory prožijeme krásné čtyři roky.
Z adaptačního kurzu na Landeku: Štěpán Lapisz, 1.A.

20180906_105825.jpg 20180905_105056.jpg

Důležité

VYSVĚDČENÍ
pátek 28.6. 8:00
LETNÍ PRÁZDNINY
29.6. - 1.9.2019
Sledujte nás také na facebooku

další události »

Akce

Adaptační kurz pro 1.ročník

Intenzivní kurz matematiky na Horní Bečvě

Evropský den jazyků

Kurz makrofotografie

Týden španělské kultury

Oslava 100 let Československa

Pasování 1. ročníku

Exkurze Krevní centrum

Nebudu překvapen - projekt Městské policie Ostrava

Galerie Plato pro školy: Současné UMĚNÍ??? Update

Debatní turnaj

pIšQworky

Prezentace Univerzity obrany v Brně

Soutěž ve čtení německých textů

Lingvistická olympiáda

Snídaně mozků

Fake news

Debatní turnaj Šumperk

Pouliční divadlo Cyril a Metoděj

Beseda se zaměstnanci Úřadu práce v Ostravě

Divadelní představení Miláček

Španělská gastronomie

Vánoční bruslení

Černá země? Mýtus a realita

Olympiáda ve ŠJ

Komenský jde znovu do EXILU

DESET - současné německé umění

Pitva kravského oka

Přírodovědné odpoledne plné pokusů

Přednáška Dobble

Není všechno zlato, co se třpytí

Matematický klokan

Sluneční soustava

Biokompatibilní slitiny

Odborníci ve výuce matematiky

Nemravnosti o lvech

VŠB - Stavební fakulta

Poslední zvonění

Katedra audiovizuální tvorby Slezské univerzity v Opavě

Studentské volby do Evropského parlamentu

2.A v laboratořích na VŠB

7. Hello kapka

Talk and Twerk

Hrátky s procenty

Setkání úspěšných žáků a studentů

Vodácký kurz 3.A

Výlet do Vídně

Kontakt

Sekretariát

Škola

Recepce

  • +420 778 522 760
Naši partneři Cambridge Examinations Goethe Institut ostrava.jpg Rodice_vitani_logo.jpg ou.jpg logo-mensa2.jpg

Copyright 2009-2017 - Gymnázium Hello | mapa stránek

facebook