Život školy / Proběhlo / 2. pololetí 2016

2. POLOLETÍ

Výlet 2.A do Kutné Hory
Lvov
Fiesta de la sangría
Exkurze do Záchranné stanice v Bartošovicích
Den mediálního vzdělávání
Vodák Vltava
Václav Klaus na naší škole
Předávání maturitního vysvědčení
Anglický slavík 2017
Zakládáme debatní kroužek
Tři dny v Lipnici
Den země
Matematika kolem nás
Dobrovolní dárci na naší škole
Dějepisná exkurze – Vídeň 2017
Jeden svět
Loučení s fyzikou
Velikonoční fyzika ve 2.A
Sportovní den
Jak chutná Španělsko?
eTwinning
Exkurze Krevní centrum FNO
Matematický klokan
Simpsonovi a matematika
Příběh uranu
Naše škola v německém tisku
Kybercamp
EDISON
Školení první pomoci
Noc plná pokusů
Škola hrou

Výlet 2.A do Kutné Hory

Ostrava - zámek Kačina- Kutná Hora - Hrádek, muzeum stříbra, Vlašský Dvůr, chrám sv. Barbory, katedrála Sedlec, Kostnice, zámek Žleby, obora s bílými jeleny - Ostrava

Výlet očima studentů:
Matěj Brejla - Tak určitě to byl super výlet, chybělo to štěstíčko na nádraží, ale to je sport.
Sára Swierczyková - Nejvíce se mi líbily večery na penzionu, díky skvělému koletkivu.
Adam Zmrzlík - Líbilo se mi tam tak moc, že jsem tam z části zůstal.
Klára Ambrůzová - Je to sice dál, ale o to horší cesta (12ti kilometrová zkratka).
Vanessa Černá - Stěhuji se na zámek Žleby.

Všichni jsem se shodli na tom, že výlet to byl vskutku povedený a už teď se těšíme na další počiny naše milé paní třídní učitelky.
studenti 2.A, foto Tereza Poláchová
DSC_0602.JPG

Lvov

I přes to, že rozdíly mezi ukrajinštinou a ruštinou jsou místy větší, dokázali se studenti ruského jazyka v dvojjazyčném prostředí západoukrajinské metropole zorientovat na výbornou.
Po čtyřdenním pobytu 19. – 22. 6. 2017 jsme si všichni řekli – musíme se sem ještě vrátit!
A čím nás Lvov tak nadchl? Každý si v něm určitě našel to své – od malebných uliček historického centra, přes interiéry pravoslavných i nepravoslavných kostelů a chrámů, nespočet originálních kaváren, až po ovocný a zeleninový trh a obří palačinky.
Nezapomeneme na netradiční způsob přepravy v městské hromadné dopravě a podzemní exkurzi se svérázným průvodcem Andrejem.
A že jsme v divadle představení v ukrajinštině až tak nerozuměli? Nevadí, příběh Revizora přece známe ;-)
Mgr. Žaneta Frančeková

P6221993.JPG P6201942.JPG
P6211972.JPG P6201932.JPG
P6191878.JPG P6191842.JPG

Všechny fotky: zde

Fiesta de la sangría

Ve čtvrtek 22.6. 2017 se konala každoroční akce studentů španělštiny „Fiesta de la sangría“, kterou tentokrát připravila třída 3.A. Strávili jsme společně příjemné dopoledne – připravili jsme tento typicky španělský nápoj i  občerstvení. Proběhly prezentace i aktivity, které rozšířily znalosti o této zemi i její kultuře.

Mgr. Iveta Šimurdová

Sangría 2.jpg Sangría 5.jpg

Sangría 6.jpg Sangría 1.jpg

Všechny fotky: zde

Exkurze do Záchranné stanice v Bartošovicích

Dne 21. června 2017 se třídy 2.A a 2.B účastnily exkurze do Záchranné stanice v Bartošovicích. Navštívili jsme návštěvnické středisko Dům přírody Poodří, kde nás mile přivítal pan Kašinský, který se nám po celou dobu exkurze věnoval.
Exkurze zahrnovala tři části. Nejprve jsme si poslechli zajímavou přednášku o možnostech záchrany a ochrany volně žijících zvířat, dále následovalo zhlédnutí vnitřní expozice, která je věnována krajině Poodří a mohli jsme v ní najít dioramata zobrazující rostliny i živočichy listnatého lesa, okolí toku Odry i pohled pod hladinu stojatých vod. Velmi zajímavá byla poslední část exkurze, což byla expozice živých zvířat, která díky svému rozsáhlému zranění nemohla být vypuštěna zpět do volné přírody, a proto se jejich domovem stala záchranná stanice v Bartošovicích.
Exkurze byla velmi zajímavá a pro mnohé poučná, a protože nám vyšlo pěkné počasí, proběhla v dobré náladě.

Mgr. Zuzana Skoupá

20170621_121131.jpg 20170621_130044.jpg
20170621_132541.jpg 20170621_114233.jpg

Den mediálního vzdělávání

Patřil jsem k dobrovolníkům, kteří se zapojili do Dne mediálního vzdělávání na naší škole. První polovinu programu jsme se s paní profesorkou Juránkovou zabývali problematikou falešných zpráv a nedůvěryhodných medií. Když jsme se seznámili s pravidly, jak rozpoznat fake news a nedůvěryhodný zdroj, pustili jsme se do cvičení, kde jsme si vyzkoušeli ověřovat a hledat informace.
Druhou polovinu programu tvořila beseda s Ondřejem Neumannem, spoluzakladatelem a redaktorem projektu Hlídací pes.org. a ředitelem Ústavu pro nezávislou žurnalistiku.
Vysvětloval nám svůj pohled na mediální svět a rád zodpověděl všechny naše kladené otázky. Přestože je to velmi inteligentní člověk, jeho projev byl místy dlouhý (se studenty zatím neměl zkušenost :o)). Na druhou stranu jsme se ale dozvěděli mnoho zajímavých (a často znepokojivých) faktů a informací, které jsme dosud neznali.
Já jsem osobně s jeho názory často nesouhlasil, ale velmi jsem je respektoval. Zdálo se mi, že je moc velký optimista. Celkově byli studenti s mediální výchovou spokojení. Děkujeme paní profesorce za tuto možnost a doufáme, že se bude opakovat. Mediální gramotnost je totiž v dnešní době nutnost.

Vojtěch Janša, 3.B

IMG_20170614_100601.jpg IMG_20170614_090153.jpg

Vodák Vltava

Naše třída 3. B se zúčastnila ve dnech 5.-9. června 2017 vodáckého kurzu pod vedením pana učitele Lubomíra Bardaševského a Tomáše Caloně. Plavba po Vltavě byla famózní, ale chvílemi dost náročná, a to už od Vyššího Brodu, odkud jsme vypluli směrem k Boršovu. Cestou necestou jsme měli šanci prohlédnout si starobylé město Rožmberk nad Vltavou, perlu jižních Čech Český Krumlov, klášter Zlatou Korunu, zříceninu hradu Dívčí Kámen až jsme nakonec dorazili do Českých Budějovic, kde jsme absolvovali exkurzi do pivovaru Budweiser Budvar. Tento třídní výlet jsme si naplno vychutnali, někteří více, někteří méně, někteří z nás se i "udělali". ?? Všem sjezd Vltavy doporučujeme! Tak ahóóóóóój!

Za třídu 3. B Adam Válek

3 (1).jpg 6.jpg 23.jpg

Václav Klaus na naší škole

Studenti 2. a 3. ročníku měli v pondělí 12.6.2017 příležitost zúčastnit se besedy s prezidentem Václavem Klausem, který poctil naše gymnázium svou návštěvou. Dotazy a společná diskuze navazovaly nejen na výuku občansko-společenskovědního základu. Společně strávené chvíle studentům rozšířily pohled a poskytly hlubší zamyšlení nad společenskými problémy dnešního světa.

Mgr. Iveta Šimurdová

Václav Klaus.jpg

Předávání maturitního vysvědčení

Čtyři roky utekly jako voda a "vyplašená ptáčata", která k nám přišla ze základních škol, dospěla v mladé dámy a pány, kteří nyní drží v rukou maturitní vysvědčení a stojí na prahu nové životní etapy. Do ní, Vám maturanti, přejeme jen to dobré. Vaše lavice sice osiřely, ale v našich srdcích nám zůstáváte.

Mgr. Iveta Šimurdová

DSC_2231.jpg

DSC_1990.jpg

Anglický slavík 2017

kraj.png

Pod záštitou Moravskoslezského kraje zorganizovalo naše gymnázium další, v pořadí již jedenáctý, ročník pěvecké soutěže Anglický slavík. V tomto krajském kole populární pěvecké soutěže uvítal Klub Alfa více než 200 hudebních nadšenců v  podobě 7 sborů, 3 komorních těles a 15 jednotlivců v doprovodu vyučujících hudební výchovy, sbormistrů a sbor mistryní. Celkově se soutěže zúčastnilo 12 škol z Moravskoslezského kraje.
Konkurence byla velká, atmosféra báječná, a porota to s výběrem vítězů neměla vůbec jednoduché. Byla udělena i 4 čestná uznání poroty, nicméně pomyslné medaile získali následující studenti, sbory a komorní tělesa:

Kategorie sbory

1. místo

Gymnázium Josefa Kainara, Hlučín

30 zpěváků, Radioactive

2. místo

SPgŠ a SZŠ Krnov

27 členů, I Just Wanna Be With You

3. místo

Matiční gymnázium Ostrava

26 členů, Seasons of Love z muzikálu Rent

Komorní tělesa

1. místo

Střední pedagogická a Střední zdravotnická škola sv. Anežky České, Odry

Kapela Crazy Daisy (9členů), Ain´t No Mountain

2. místo

Gymnázium Matiční, Ostrava

13 účinkujících, Ray Charles - Unchain my heart

3. místo

Gymnázium Josefa Kainara, Hlučín

5 členů, Imagine Dragons - Demons

Kategorie jednotlivci

1. místo

Střední pedagogická a Střední zdravotnická škola sv. Anežky České, Odry

Adéla Schlesingerová - When we were young

2. místo

Gymnázium Matiční, Ostrava

Veroniku Miencilová - Let´s stay together

3. místo

Gymnázium Fr. Živného v Bohumíně

Šárka Parmová - Feeling good (Muse)

Výherci a výherkyně 1. – 3. místa se mohli těšit z cen sponzorovaných Moravskoslezským krajem. Mezi cenami byly: 4 - denní vstupenka na Colours of Ostrava, 25 vstupenek na multižánrový festival Michal Fest, a 8
4-denních vstupenek na taneční festival Beats for Love.

DSC_2549.JPG DSC_2022.JPG

DSC_2062.JPG DSC_2311.JPG

Další fotografie z celé soutěže naleznete ZDE

Foto: Tereza Poláchová, 2. A

A můžete také shlédnout sestříhaná videa na kanále Youtube.

Zakládáme debatní kroužek

S paní profesorkou Juránkovou jsme vyrazili do Českého Těšína a navštívili tamní gymnázium. Účastnili jsme se debatního semináře. Na začátku prezentace nám vysvětlili základní pravidla debaty a poté jsme se dozvěděli, jak vlastně funguje taková debatní soutěž. Netušili jsme, že i debata má velmi striktní pravidla. Úspěšně jsme zvládli teorii. Následovala přestávka s dobrým občerstvením, po které jsme nově získané poznatky mohli otestovat přímo v reálné debatě na předem určená témata. Jan Chorovský, Vít Lapčík a já jsme byli celkem úspěšní. Udělali jsme sice pár chyb, na kterých půjde do příště určitě zapracovat, ale hodnotící nás pochválili. Nyní máme dost znalostí na to, abychom založili debatní kroužek i u nás na HELLO.

Vojtěch Janša

IMG_4413 (1).JPG

Tři dny v Lipnici

V rámci výuky českého jazyka jsme měli společně s gymnáziem Tigrida příležitost se zúčastnit literární exkurze, kterou pro nás připravila paní učitelka Juránková.
První zastávkou naší výpravy bylo Brno, kde jsme navštívili televizní studio České televize. Zde jsme měli možnost poznat, jak to chodí v zákulisí a někteří odvážlivci si dokonce zkusili práci s kamerou. Dále jsme navštívili významnou funkcionalistickou stavbu Vilu Tugendhat, v jejíž zahradách jsme nafotili tolik fotek jako snad nikdo předtím.
Na Lipnici nás čekal smažák s hranolkami a výstřední hry pana učitele Hrušky. Ty jsme však zdárně zvládli a ti nejvytrvalejší dokonce zůstali „přesčas“ a vyslechli si rady učitelů na téma: „Jak uspět u maturity“.
Druhý den jsme prozkoumali Lipnici skrz na skrz: místní hrad, památník Jaroslava Haška a procházka lesem, kterým nás provázel Haškův pravnuk Martin Hašek. Také jsme jeli do Číhoště – samotného středu České republiky – kde nás tamější farář obeznámil s tzv. číhošťským zázrakem. Další příběh, který dokazuje krutost minulého režimu.
Poslední den patřil Karlu Havlíčku Borovskému a Janu Nepomuckému. V havlíčkobrodském klášteře jsme si dokonce poslechli zpěv pana Hrušky, v rámci testování „správné akustiky“. Poté jsme navštívili Havlíčkovu Borovou a poté směr Žďár nad Sázavou – kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené Hoře.
Nabiti zážitky jsme se – živi a zdrávi – vrátili do Ostravy. Byly to skvělé tři dny a snad takovýmto „exkurzním dnům“ není nadobro konec a zase se někam vypravíme.

Alena Hlavatá

IMG_20170404_090512 (1).jpg

IMG_20170404_101412_1 (1).jpg

IMG_20170404_150350 (1).jpg

Den země

V úterý 26.dubna se připojilo naše gymnázium k oslavám Dne země. Ve spolupráci s nadací Nabla, předváděli a vysvětlovali naši studenti odpoledne pokusy z fyziky a chemie na porubské Hlavní třídě. A dělali to tak dobře, že se na ně, kromě spousty dětí, přišlo nakonec podívat i sluníčko.

Mgr. Květoslava Siváková

fotoweb.jpg

Matematika kolem nás

To bylo téma fotosoutěže, která proběhla v minulých měsících na naší škole a která ukázala vnímavost našich studentů. Blahopřání patří všem zúčastněným. Je fajn, že se na svět dovedete dívat otevřenýma očima a chápat jej v souvislostech.

PaedDr. Šárka Divišová

WP_20170424_026.jpg WP_20170424_007.jpg

WP_20170424_006.jpg

Dobrovolní dárci na naší škole

Krev je nejcennější tekutinou na světě, kterou přes veškerý vědecký pokrok nelze jakkoliv nahradit. Darování krve je jedinečným darem člověka člověku, a proto také studenti našeho gymnázia už po třetí vyrazili darovat krev. Tentokrát se k odběru přihlásilo 10 studentů, kteří 26. 4. 2017 společně s vyučující Mgr. Zuzanou Skoupou pomohli další kapkou těm, kteří ji budou jednou potřebovat. Všichni si zaslouží poděkování a obdiv.

20170426_095525(1).jpg

Dějepisná exkurze – Vídeň 2017

V květnu letošního roku si Evropa připomene historické výročí 300 let od narození panovnice – reformátorky Marie Terezie, a proto jsme se se třídou 3. A rozhodli ve dnech 20.– 21. 4. 2017 vypravit na dějepisnou exkurzi do metropole někdejší habsburské říše – Vídně. Milý doprovod a pomoc s překlady nám zajistila profesorka Jarmila Hartmanová. První den jsme navštívili letní rezidenci Habsburků – elegantní zámek Schönbrunn, „rakouskou Versailles“, jehož rozsáhlá přestavba do dnešní podoby proběhla právě za vlády Marie Terezie. Během kompletní prohlídky všemi 40 přístupnými pokoji jsme nahlédli do soukromých komnat Marie Terezie, ale i do čínského pavilónku, kde probíhaly její tajné porady s ministry, dále do stroze zařízené pracovny Franze Josefa či do jeho ložnice, kde lze dodnes vidět jeho smrtelnou postel. Jinde jsme zase viděli místnost, v níž mučila své tělo cvičeními císařovna Sissi, za zvuků valčíku jsme se přesunuli do Velké galerie, v níž zasedal Vídeňský kongres, v zrcadlovém sále jsme si v duchu představili Mozarta coby „zázračné dítě“, které koncertuje Marii Terezii, a nakonec byl k vidění byl též modrý salón, v němž udělal Karel I. roku 1918 pomyslnou tečku za mnohasetletou podunajskou monarchií.
Před valícími se hordami všudypřítomných Asiatů jsme pak prchli do francouzských zahrad, kde jsme se zahřáli výstupem na Glorietu – monument připomínající válečné vítězství císařovny u Kolína 1757, z jejíž terasy se nám ukázala rakouská metropole z nečekané perspektivy. Některé dívky si zde pořídily různé kreativní selfie, „skákající fotografie“, skupinové fotografie svých zad apod. a nakonec i zimou rozladění jedinci uznali, že bez výstupu na Glorietu by ta Vídeň nebyla ono!
V podvečer jsme se přesunuli do centra Vídně, kde jsme navštívili kavárny, cukrárny a pochutnali si na dortících a kávičkách. Protože jsme rozmlsaní, zkoušeli jsme zákusky všelijak navzájem, což nás dovedlo k jedinému: všechny jsou moc dobré. Večer už jsme vklouzli do gotické katedrály sv. Štěpána, kde právě probíhala mše, takže jsme měli možnost na závěr dne nasát zklidňující duchovní atmosféru a dóm si v klidu prohlédnout. Někteří v obavách z blížící se červnové klasifikace z matematiky dokonce obětovali 0,70 euro a pro jistotu zapálili svíci na boží přímluvu u prof. Sivákové za lepší známku z počtů.
Pak už jen cesta kolem Mozartova domu, v němž zkomponoval „Figara“, pak na metro a hajdy na hostel, kde se do ranních hodin rozebíraly kulturní zážitky z prvního dne.
Druhý den nás čekala návštěva Hofburgu, kdy jsme cestou k této zimní habsburské rezidenci nahlédli do slavné cukrárny Demel, již pravidelně navštěvovala paradoxně i samotná císařovna Sissi! První z nás měli to štěstí, že spatřili na vlastní oči výrobu Sacherova dortu, druhá část třídy stihla jen nasát lahodnou vůni laskomin a už jsme museli ven, abychom jako neplatící hosté zbytečně přeplněný podnik neblokovali.
Hofburg je někdejší pevnost, hrad a oficiální původní sídlo Habsburků, dnes mimo jiné sídlo rakouských prezidentů, v jehož útrobách najdeme i přísně střeženou habsburskou klenotnici. V ní jsme si prohlédli hlavně tisíciletou korunu s kompletní korunovační výbavou císařů Svaté říše římské, perlovou rakouskou císařskou korunu, ale i takové zajímavosti jako údajný roh bílého jednorožce, spony a náušnice Sissi, původní české jablko a žezlo Karla IV. (Habsburkové byli prostě nenechaví), kolébku Napoleonova syna Orlíka či křestní šatičky Marie Terezie. Ty působily až komicky, když si uvědomíme, že ke stáří byla císařovna tak obézní, že ji na zámku vynášeli a spouštěli do pater „ležmo“ na kanapi! Při odchodu se jedna studentka tak vžila do role Karla Velikého, že si v obchodě se suvenýry nasadila korunku a pláštík a vesele poskakovala kolem nicnetušících návštěvníků.
Přes Maria-Theresien Platz, kde jsme pořídili fotky u monumentální sochy vladařky obklopené jezdci, jsme mířili k poslední prohlídce exkurze, a sice k císařské hrobce v Kapucínském kostele. Cestou už byli všichni nervózní, jak dlouho bude prohlídka trvat, kdy přijde rozchod, jídlo, toaleta apod. Nakonec byli všichni potěšeni, když z avizované půlhodinové prohlídky došlo k prodloužení jen na pouhou hodinu a půl. Během ní jsme ovšem prošli ponurými prostorami se sarkofágy téměř 150 pochovaných Habsburků. Největší prostor jsme věnovali pochopitelně Marii Terezii, která je pohřbena v honosně zdobené dvojhrobce se svým manželem, obklopena svými potomky. Mnohdy šlo i o miniaturní rakve jejich mrtvých novorozeňat. Na místě se někteří dovtípili, jak spořivý a civilní byl její syn, císař Josef II., který leží naproti svým rodičům v, dle slov některých, „takové hnusné obyčejné hranaté rakvi“. Závěr exkurze jsme strávili krátkým rozchodem, kdy se mnozí vydali dojíst řízky z domova do nedalekého parku Burggarten, jiní se vydali na oběd se svými vídeňskými příbuznými, kteří je pak na cestu obtěžkali taškami dárků, druzí si zase zašli vychutnat kávu, aby nakonec v kavárně pro samotný požitek zapomněli i tašky s nákupy, další pak s místním marketu skoupili Mozartovy koule „v akci“, zkrátka každý si volna užil v klidu po svém… Na závěr několik nových poznatků z cest…
I učitelé bez technického vzdělání mohou relativně snadno vyřadit z provozu automat na lístky na metro; ve vídeňských kavárnách se najdou šarmantní staříci, kteří se N. Š. nejprve vydávají za Francouze, ale nakonec se rozloučí slovy „dasvidania“; kupte L. B. limonádu Almdudler a máte od ní klid; slovo „Bettwäsche inkl.“ vám sice překladač přeloží jako „ručník zdarma“, ale ručník zdarma to není; prof. Siváková má nejlepší vtipy, které vděčně vyplní bezprizorní večer na hostelu a K. K. má ráda výlety, ale ráda se vždy vrací do Klimkovic, „bo už toho má vždycky dost“!

PhDr. Tomáš Caloň

17.jpg

Jeden svět

Se studenty 2. a 3. ročníků jsme se zúčastnili promítání filmů a besed v rámci festivalu Jeden svět. Promítalo se v oblasti Dolních Vítkovic - Cineport.

Mgr. Lenka Drobková

logo-Jeden-svět-600x337.png

Loučení s fyzikou

Pro čtvrťáky se pomalu chýlí ke konci jejich studijní středoškolská léta na našem gymnáziu. Ve fyzice jsme v závěrečné laboratorní práci měřili poločas rozpadu pivní pěny. Ze závěrů laboratorních prací:

Byla to taková hezká pivní tečka za učivem fyziky. Pivo ve fyzice? Konečně je ta fyzika k něčemu užitečná! Byla to dobrá zkušenost do života, jako Češka bych měla vědět, jak rychle klesá pěna na pivu... " 126 sekund....a já proč mi ta pěna tak rychle klesá?" U piva jsme měli to štěstí, že není radioaktivní, tudíž jsme se nemuseli obávat, že nás postihne stejný osud jako Marii Curie- Sklodowskou.

Mgr. Květoslava Siváková

P11 (1).jpg

Velikonoční fyzika ve 2.A

Poslední hodinu fyziky před Velikonocemi jsme věnovali pokusům s vajíčky. Stavěli jsme je na špičku, zkoumali jejich čerstvost, zkoušeli je rozmáčknout, nechávali jsme je plavat a potápět, kutálet po nakloněné rovině... Nakonec Matyáš čerstvé a syrové vajíčko prostřelil a tak jsme viděli jak velký je rozdíl mezi šířením tlaku v kapalném a pevném tělese. Hezké Velikonoce všem a těm, kteří neví co s vykoledovanými vajíčky nabízíme na fotkách inspiraci.

Mgr. Květa Siváková foto Vladimír Vilímek

IMG-20170410-WA0006.jpg

Sportovní den

Sportovní den se povedl na výbornou! Video sestřih zde:https://www.youtube.com/watch?v=J_GKxeDMpjg

Rozhovor s vítězi zde: https://www.youtube.com/watch?v=NYebXdGMBmY

Sportu zdar!

sport 1.jpg Sport 2.jpg

Jak chutná Španělsko?

O tom by Vám mohli povyprávět studenti 2.A, kteří včera ochutnali pravou španělskou paellu. !Qué aproveche!

Mgr. Sandra Daňhelová

17690707_10208923268790369_1082137060_n.jpg

Maturity nanečisto

Studenti měli možnost „okusit“ maturitní atmosféru při MZ nanečisto. Absolvovali písemné testy a následující den si z jednoho předmětu vyzkoušeli i ústní část maturitní zkoušky.

Mgr. Iveta Šimurdová

20170323_095838.jpg 17475325_1472853622748282_2130257012_o.jpg

Mezinárodní spolupráce na projektu E-Twinning

Snímek obrazovky (6).png

Exkurze Krevní centrum FNO

Ve čtvrtek 23. března jsme se studenty třetích ročníků navštívili Krevní centrum FNO. Pod vedením paní Kalužové jsme se podívali do "zákulisí" krevního centra, kde jsme mohli také vidět, co se s krví děje po odběru. Seznámili se s celým procesem dárcovství,dozvěděli se proč darovat krev, kdy začít... Tak doufejme, že přibude další kapka pomoci... :-).

Mgr. Zuzana Skoupá

krev2.jpg

Matematický klokan

Také tento rok se naši žáci ze ZŠ a studenti gymnázia těšili na příklady, které jim přinesl Matematický klokan ve své velké kapse. Nejlepšími řešiteli byli v kategorii Junior Zuzka Vlčková, Naty Hortová a Lukáš Kupka. Kategorii Student ovládli studenti 3.B - nejvíce bodů získala Bára Krčmářová, Adam Válek a Eliška Rybková.

Mgr. Květa Siváková

20170322_105552.jpg

Simpsonovi a matematika

Jak souvisí oblíbený televizní seriál Simpsonovi a matematika? To se dozvěděli studenti 3. ročníků na přednášce Doc. Mgr. Petra Kováře, Ph.D., která se na našem gymnáziu uskutečnila ve čtvrtek 16. března 2017 v  rámci projektu TUO Zlepši si techniku. Mnozí z autorů tohoto oblíbeného kresleného seriálu mají totiž vedle vyvinutého smyslu pro humor i vyšší matematické vzdělání, a kromě toho neovladatelnou chuť obě svoje záliby spojovat. Studenti se setkali s poznatky o čísle ?, Mersennových prvočíslech, Fermatově větě, o číslech dokonalých a narcistických, počítání na kalkulačce,… Přednáška ukázala propojenost matematiky nejen ze všedním životem, ale i to, že matematika může být zábavná.

Mgr. Květa Siváková

S1.jpg

Příběh uranu

Od počátku zrodu naší sluneční soustavy až po teplo a světlo, které získáváme ze zásuvek. Studenti 4. A a 4. B měli ve čtvrtek 16.března 2017 neopakovatelnou příležitost být svědky přednášky předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost - Ing. Dany Drábové, Ph.D. Sledovali jsme pouť prvku, který ještě donedávna nepatřil mezi nějak důležité, ale za posledních 100 let ovlivnil život na celé naší planetě, a ještě dlouho jej ovlivňovat bude. Dozvěděli jsme se o příběh uranu. Příběh o jeho dlouhé cestě od výbuchu supernovy, jeho objevení v roce 1789 Martinem Klaprothem, o tom jak pomohl změnit naše chápání fyziky na počátku 20. století, o jeho použití jako ničící zbraně, ale také jako zdroje energie, který má nezastupitelnou roli v energetice už přes 60 let.

Lukáš Czopík, 4.A

20170316_134945.jpg

Naše škola v německém tisku

Spolupráce s německým Landgraf-Ludwigs-Gymnasium.

Mgr. Jarmila Hartmanová

Jugendbegegnung S. 1.jpg

Kybercamp

Protože se zajímám o svět IT, nabídlo mi gymnázium Hello jedinečnou možnost – přidat se k profi školení ICT manageru a odborníku v IT oboru.

Šlo o komplexní seznámení s problematikou kybernetické bezpečnosti. Přednášeli přední odborníci Národního bezpečnostního úřadu. A ano – mezi machry z firem jsem tedy byl i já - student čtvrtého ročníku Hello. Byla to pro mě neuvěřitelná zkušenost asi zejména proto, že bych se jako student nikdy nemohl setkat s takovou spoustou vysoce vzdělaných lidí v oboru informatiky a kybernetiky.

A co se tam vlastně dělo? První den byla prezentace na téma seznámení se se zabezpečením organizací a celkové seznámení se s problematikou organizací KII a VIS - ta probíhala zhruba od 12:30 do 18:00 a poté následovala prezentace na téma malware. Celý den jsem ukončil sprintem na vlak, který mi jel jen tři minuty po skončení prezentace.

Druhý den se začínalo zhruba v 9h, a to velice zajímavou prezentací o problematice honeypotu a pak se přešlo k praktické části, ve které bylo úkolem zjistit, co hacker udělal, jak to udělal a čeho využil.

Sice jsem zatím nebyl schopný zodpovědět všechny tyto otázky, ale byl jsem absolutně šťastný, že jsem byl schopný odpovědět alespoň na jednu :o). A to, že dokázal využít nástroje sqlmap.

Byla to pro mě neuvěřitelná zkušenost a změnilo to můj pohled na věc . Moc děkuji všem, kteří se jakkoliv podíleli na tom, že jsem se mohl zúčastnit.

Dan Hrubý

Dan Hrubý2.jpg

Školení první pomoci

Dne 23.2.2017 se na našem gymnáziu konaly školení a besedy Červeného kříže, kterých se zúčastnili studenti prvních, druhých a třetích ročníků. Zástupci mládeže ČK nás poučili o tom, co dělat při nehodách, které končí zraněním. Vyzkoušeli jsme spoustu věcí, jako například stabilizovanou polohu, resuscitaci, nebo obvázání různých zranění. Beseda nás bavila a obohatila novými vědomostmi.

Natálie Řehová, 2.A

1.p1.jpg noname_3.jpg

EDISON

Letošní projekt EDISON uběhl jako voda. Při organizaci se poprvé ve větší míře podíleli sami studenti a šlo jim to výborně! Kromě času stráveného se stážisty ve škole si užili také mimoškolní aktivity, od společných nákupů a ochutnávky českých specialit, až po bruslení. Při závěrečném zakončení projektu se školní jídelnou linula vůně čínské kuchyně a indonéských nápojů.

Mgr. Žaneta Frančeková

2.jpg 3.jpg

P2131590.JPG P2171602.JPG

Noc plná pokusů

Dne 10.2. se na gymnáziu Olgy Havlové uskutečnila ,Noc plná pokusů', kde jsme mohli vyzkoušet spoustu zajímavých fyzikálních, chemických i biologických experimentů. Některé z pokusů pro nás byly obzvlášť překvapivé, protože jsme je dosud neměli možnost jinde vidět, jiné jsme znali z hodin na našem gymnáziu.

Sára Swieczyková,2.A

7ffa9fb7-c895-4f2f-957f-3ca93f85f9c1.jpg 639ea12d-958c-455f-9eec-bbc2efeac475.jpg

Škola hrou

Už i Jan Amos Komenský při výuce samé aplikoval mimo jiné zásady názornosti – přímá žákova zkušenost, nebo zásadu aktivnosti – žáci by měli své poznatky získávat vlastní zkušeností a využívat je v praxi, tak i my v hodině německého jazyka jsme se rozhodli jeho zásady využít a podporovat.

„ An einem schneereichen Tag haben wir uns entschieden, einen Schneemann zu bauen. Zuerst haben wir in der Klasse gearbeitet. Unter anderem haben wir Wörter und Phrasen zum Thema Winter gesucht. Danach zeichneten wir Bilder und Plakate für Werbezwecke. Aus Spass haben wir vor der Schule einen Schneemann gebaut und Schneebälle geworfen.

Der Schneemann blieb zwar recht klein, trotzdem hatten wir große Freude“.

Tereza Herrmannová, 3B (Text) Mgr. Jarmila Hartmanová, Foto

IMG_20170202_103756.jpg IMG_20170202_105332.jpg

Důležité

VYSVĚDČENÍ
pátek 28.6. 8:00
LETNÍ PRÁZDNINY
29.6. - 1.9.2019
Sledujte nás také na facebooku

další události »

Akce

Adaptační kurz pro 1.ročník

Intenzivní kurz matematiky na Horní Bečvě

Evropský den jazyků

Kurz makrofotografie

Týden španělské kultury

Oslava 100 let Československa

Pasování 1. ročníku

Exkurze Krevní centrum

Nebudu překvapen - projekt Městské policie Ostrava

Galerie Plato pro školy: Současné UMĚNÍ??? Update

Debatní turnaj

pIšQworky

Prezentace Univerzity obrany v Brně

Soutěž ve čtení německých textů

Lingvistická olympiáda

Snídaně mozků

Fake news

Debatní turnaj Šumperk

Pouliční divadlo Cyril a Metoděj

Beseda se zaměstnanci Úřadu práce v Ostravě

Divadelní představení Miláček

Španělská gastronomie

Vánoční bruslení

Černá země? Mýtus a realita

Olympiáda ve ŠJ

Komenský jde znovu do EXILU

DESET - současné německé umění

Pitva kravského oka

Přírodovědné odpoledne plné pokusů

Přednáška Dobble

Není všechno zlato, co se třpytí

Matematický klokan

Sluneční soustava

Biokompatibilní slitiny

Odborníci ve výuce matematiky

Nemravnosti o lvech

VŠB - Stavební fakulta

Poslední zvonění

Katedra audiovizuální tvorby Slezské univerzity v Opavě

Studentské volby do Evropského parlamentu

2.A v laboratořích na VŠB

7. Hello kapka

Talk and Twerk

Hrátky s procenty

Setkání úspěšných žáků a studentů

Vodácký kurz 3.A

Výlet do Vídně

Kontakt

Sekretariát

Škola

Recepce

  • +420 778 522 760
Naši partneři Cambridge Examinations Goethe Institut ostrava.jpg Rodice_vitani_logo.jpg ou.jpg logo-mensa2.jpg

Copyright 2009-2017 - Gymnázium Hello | mapa stránek

facebook